لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۴

اتحادیه اروپا درباره کمک به مصر تصمیم می گیرد


دیپلماتهای ارشد اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل گردآمدند تا در این باره بحث کنندکه آیا - بعد از خشونتهای هفته گذشته که به مرگ ۹۰۰ نفر منتهی شد - کمکهای خود را به مصر قطع کند یا نه.
صالح هنسی در گزارشی که از لندن برای صدای امریکا فرستاده می گوید نتیجه اجلاس بروکسل می تواند بسیار محدود باشد:
اجلاس دیپلماتها گامی به سوی هماهنگ کردن واکنش اروپاییها به خونریزیهای اخیر مصر بود. روز چهارشنبه وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا اجلاسی اضطراری دراین زمینه خواهند داشت. هنوز پیشنهاد مشخصی مطرح نشده، اما تحلیلگران می گویند معلق کردن کمکهای اروپا و ارسال اسلحه به مصر یک گزینه به شمار می رود.

سال گذشته اتحادیه اروپا تعهد کرد قریب ۷ میلیارد دلار کمک و وام به مصر اعطا کند. شاشانک جوشی تحلیلگر مصری در انستیتوی خدمات سلطنتی در لندن می گوید قطع کمکهای اروپا به مصر تغییر عمده ای در شرایط محسوب نمی شود.
براساس گزارش دفتر آمار مصر، کشورهای اروپایی بزرگترین شریک مصر به شمار می روند. در سال ۲۰۱۱ حجم مبادلات اقتصادی دو طرف به ۳۰ میلیارددلار رسید.

اروپا لوازم و ادوات نظامی نیز به مصر صادر می کند. بریتانیا در سه ماه اول سال جاریصدور ۷۰ میلیون دلار ادوات نظامی به مصر را تصویب کرد که عمدتاً شامل هلیکوپتر و لوازم آن است. اگرچه در حال حاضر برخی از اجازه ها لغو شده است، ولی فعالان خواهان آن هستند که همه صادرات نظامی به مصر متوقف شود.

در امریکا، دولت اوباما برای سال مالی آینده که از اول اکتبر شروع می شود، درخواست ارسال یک میلیارد و سیصد میلیون دلار کمک نظامی به مصر کرده است.
جوشی می گوید قطع کمک امریکا به مصر تاثیر بسیار بیشتری (در مقایسه با اروپا) در داخل مصر خواهد گذاشت، ولی بعید به نظر می رسد امریکا در این زمینه جا پای اروپا بگذارد.

روز دوشنبه عربستان سعودی گفت اگر غربیها کمکهای خود را به مصر قطع کنند، کشورهای اسلامی و عرب از مصر حمایت خواهند کرد.
به گفته جوشی کمکهای غرب بزرگترین نگرانی مصر نیست، بزرگترین نگرانی مسائل اقتصادی کشور و از جمله مساله توریسم در مصر است. حدود ۷۰ درصد صنایع توریسم در مصر به اروپایی ها متکی است، در حالی که آلمان و بعضی دیگر کشورهای اروپایی نسبت به مسافرت شهروندانشان به مصر هشدار داده اند. اگر این هشدارها پایدار بماند تاثیر اساسی بر وضع اقتصاد مصر خواهد گذاشت. بریتانیایی هایی که روز دوشنبه از فرودگاه هیثرو در لندن به مصر می رفتند گفتند که خشونتهای اخیر باعث تعویق یا لغو سفر آنها نشده است.

بر اساس آمار دولت مصر، از هر ۸ نفر در این کشور یک نفر به طور مستقیم یا غیر مستقیم در صنایع توریسم مشغول است.
XS
SM
MD
LG