لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

راه حل موقت دولت برای بحران زباله در بیروت


انباشت زباله ها در امتداد خیابانی در بیروت
انباشت زباله ها در امتداد خیابانی در بیروت

پس از تظاهرات اعتراضی جدید به دنبال ماه ها بی برنامگی و انباشت زباله های شهری در بیروت، دولت لبنان روز شنبه از طرحی اضطراری برای افتتاح سه مرکز دفع زباله در حومه بیروت خبر داد.

هزاران نفر از ساکنان بیروت در خیابان های بیروت تظاهرات کردند و خواستار اقدام دولت در یافتن راه حلی دائمی برای معضل زباله های پایتخت لبنان شدند. انباشت زباله در خیابان های بیروت از ژوئیه ۲۰۱۵ به این سو موجب ناآرامی های مدنی و به خطر افتادن بهداشت عمومی در بیروت شده است.

به دنبال این اعتراض ها، رمزی جریج وزیر اطلاعرسانی لبنان طرح موقت چهارساله ای را برای رسیدگی به زباله ها پیشنهاد کرده است.

در این طرح که پس از جلسه هشت ساعته کابینه لبنان حاصل شد، به گفته جریج زمینی در نزدیکی شهر برای دو ماه در نظر گرفته می شود تا هزاران تن زباله انباشت شده به آنجا منتقل شود. او همچنین از افتتاح دو محل دیگر دفع زباله در شمال و جنوب بیروت خبر داد.

بحران زباله در لبنان سال گذشته و وقتی آغاز شد که مقامات محل دفع زباله شهر را بدون در نظر گرفتن جایگزینی برای آن بستند. به دنبال ناکامی در یافتن راه حلی برای بحران زباله های انباشت شده، منتقدان دولت مقامات وزارت کشاورزی را به فساد متهم کردند.

پیشتر در روز شنبه، سازماندهندگان اعتراض ها و جنبش موسوم به "بوی گند می دهی" خواستار برگزاری اعتصاب سراسری در روز دوشنبه شدند تا دولت را به اقدام و رسیدگی به بحران وادارند.

XS
SM
MD
LG