لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۰

دادگاه انقلاب بار دیگر بهزاد نبوی را محکوم کرد


بهزاد نبوی - آرشیو

دادگاه انقلاب بهزاد نبوی، فعال اصلاح طلب را که به تازگی حکم ۵ سال حبس خود را به پایان رسانده، به یک سال حبس تعزیری دیگر محکوم کرد که این حکم به یک جریمه ۱۰ میلیون تومانی تبدیل شد.

آقای نبوی، از حامیان میرحسین موسوی، در جریان سرکوب گسترده معترضان به نتیجه انتخابات ۱۳۸۸ همراه با شمار دیگری از اصلاح طلبان بازداشت و در دادگاهی دسته جمعی به ریاست قاضی صلواتی به پنج سال حبس محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، محمد صالح نیکبخت روز سه شنبه گفت: «موکلم پس از تحمل پنج سال حبس و آزادی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه امسال، ۲۲ خرداد در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه محاکمه و به یکسال حبس تعزیری دیگر محکوم شد.»

به گفته آقای نیکبخت «مستندات اتهام موکلم نامه هایی بود که در آن فعالان زندانی به برخی از مسایل اعتراض یا انتقاد کرده بودند و در میان این نامه ها آقای نبوی فقط یک شکوائیه را امضا کرده بود.»

او گفته: «آقای نبوی در دادگاه فقط امضای همین یک مورد شکوائیه را پذیرفت و از انتشار سایر نامه ها اظهار بی اطلاعی کرد.»

وکیل بهزاد نبوی همچنین گفته مستندات دیگر محکومیت موکلش متن مصاحبه بهزاد نبوی با ریحانه طباطبایی، روزنامه نگار، بود که هنگام بازداشت وی در سال های گذشته، در حافظه رایانه او وجود داشت و هنوز منتشر نشده بود.

محمدصالح نیکبخت مطالب صفحه فیس بوک فعال شده به نام بهزاد نبوی را از دیگر مستندات محکومیت موکلش خواند و گفت موکلش «صرف نظر از فعال شدن این صفحه و مطالب آن، اعلام کرد این مطالب علیه کلیت نظام نیست.»

وکیل بهزاد نبوی گفته است شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به «رغم نواقص موجود» بهزاد نبوی را محکوم کرد و «با توجه به بیماری آقای نبوی و سن ایشان، دادگاه مجازات حبس را به ۱۰ میلیون تومان جزای نقدی تبدیل کرد.»

محمدصالح نیکبخت گفته این حکم هفته گذشته ابلاغ شده و دو هفته دیگر برای تجدید نظر خواهی فرصت دارد. او گفته بهزاد نبوی به جز حقوق بازنشستگی، «شرکت و سرمایه ای و منبع درآمد دیگری ندارد و این میزان جزای نقدی نیز رقم بالایی است.»

بهزاد نبوی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و نایب رئیس مجلس ششم شورای اسلامی بود. او همچنین در سال های اول تشکیل جمهوری اسلامی و در زمان جنگ ایران و عراق دارای سمت های ارشد در چند دولت بود.

XS
SM
MD
LG