لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۲

بهزاد نبوی فعال سیاسی اصلاح طلب آزاد شد


بهزاد نبوی از چهره ها سیاسی اصلاح طلب دستگیر شده پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸
بهزاد نبوی از چهره ها سیاسی اصلاح طلب دستگیر شده پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز پنجشنه از آزادی بهزاد نبوی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از زندان خبر داد و نوشت آزادی او درپی پایان دوران محکومیت ۵ ساله اش صورت گرفته است.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که نتیجه آن مورد اعتراض بسیاری در ایران قرار گرفت، آقای نبوی و جمع دیگری از فعالان سیاسی نزدیک به جناح اصلاح طلب، به اتهام آنچه که «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شد، دستگیر و محاکمه شدند.

وی از سوی دادگاه بدوی به ۶ سال زندان محکوم شد اما حکم او در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس کاهش یافت.

خبرگزاری ایرنا نیز ضمن انتشار این خبر، از قول یکی از افرادی که منتظر حضور آقای نبوی درمنزل بودند نوشت براساس اطلاع دریافتی، وی احتمالا روز شنبه برای پاره ای توضیحات به دادگاه می رود.

پس از انتخاب حسن روحانی در خرداد سال گذشته، بسیاری از رای دهندگان و فعالان سیاسی و حقوق بشری از وی خواستند تا مقدمات آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی را فراهم کند. مقام های قوه قضائیه اعتراضات پس از انتخابات ۸۸ را «فتنه» می خوانند و درخواست ها برای آزادی افراد دستگیر شده در آن ارتباط را رد می کنند.

آقای نبوی متولد ۱۳۲۱، مسؤول کمیته سیاسی و عضو ارشد شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، از فعالان سیاسی قبل و بعد از انقلاب ۱۳۵۷ بوده است.

وی همچنین معاون نخست وزیر در امور اجرایی در دولت محمدعلی رجایی و وزیر صنایع در دولت میرحسن موسوی، یکی از دو نامزد معترض به نتیجه انتخابات ۱۳۸۸ که هم اکنون در حصر خانگی بسر می برند، بوده است.
XS
SM
MD
LG