لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

ده ها تن در آتش بمب‌های بشکه‌ای ارتش سوریه در حلب کشته شدند


یک تانک منهدم شده در نزدیکی قلعه باستانی حلب. این منطقه در کنترل نیروهای وفادار به بشار اسد است – پنجم دی‌ماه
یک تانک منهدم شده در نزدیکی قلعه باستانی حلب. این منطقه در کنترل نیروهای وفادار به بشار اسد است – پنجم دی‌ماه

شدت گرفتن حملات هوایی ارتش سوریه در شهرهای تحت کنترل شبه‌نظامیان داعش، زندگی مردم عادی و غیرنظامیان را بیش از پیش به خطر انداخته است.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می‌گوید در جریان پرتاب بمب‌های بشکه‌ای ارتش سوریه بر شهر حلب ، دستکم ۴۵ نفر کشته و ۱۷۵ نفر مجروح شدند. این در حالی است که حملات هوایی ارتش بشار اسد علیه پیکارجویان داعش نیز شدت گرفته است.

هواپیماها و هلی‌کوپترهای نظامی سوریه از شامگاه پنج‌شنبه تا پاسی از شب گذشته، چندین بمب بشکه‌ای بر روی مناطق مسکونی و صنعتی شهر الباب و شهرک قباسین در نزدیکی حلب فروریختند. یوسف السعادی، یکی از سکنه قباسین از طریق اسکایپ به خبرگزاری رویترز گفت:

«مردم دنبال یک لقمه نان رفته بودند. در بازار کسی نبود به جز یک عده مردم فقیر – از گروه‌های شورشی و مسلح خبری نبود. چرا بشار اسد ما را می‌کشد؟ امیدوارم خدا انتقام ما را از او بگیرد.»

رسانه‌های دولتی سوریه اشاره‌ای به حملات هوایی ارتش به شهر الباب نکردند، و تنها گفتند «حملات تروریستی» را دفع کرده و تلفات و خساراتی به جهادگرایان خارجی وارد کرده‌اند. شهر الباب با جمعیتی نزدیک به ۱۰۰.۰۰۰ نفر در شمال شرقی شهر حلب قرار دارد؛ و از زمان آغاز حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع شورشیان «دولت اسلامی» در سوریه در اواخر شهریورماه سال جاری، هدف شدیدترین حملات نیروهای دولتی قرار گرفته است.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، مستقر در لندن ، گفته حملات ارتش در مناطق تحت کنترل شورشیان در سه روز گذشته شدت گرفته است.

به گزارش این گروه، تنها در ۷۲ ساعت گذشته، ۴۷۰ حمله هوایی از سوی ارتش صورت گرفته که حاصل آن مرگ دست‌کم ۱۱۰ غیرنظامی بوده است. بخش عمده عملیات در مناطق شرقی حومه پایتخت صورت گرفته؛ جایی که دولت دمشق دو سال است تلاش می‌کند آن را از کنترل شبه نظامیان دولت اسلامی خارج کند. رامی عبدالرحمن، مدیر سازمان ناظر بر حقوق بشر سوریه به رویترز گفت:

«در سه روز گذشته حملات هوایی ارتش در سراسر کشور شدت گرفته و رژیم می‌خواهد امتیازاتی به دست بیاورد تا در مذاکرات و چانه‌زنی‌های آینده برگ برنده‌ داشته باشد.»

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه همچنین می گوید ۴۴ تن از اعضای داعش نیز در درگیری با واحدهای کرد در ایالت الحسکه ، و ۱۴ جهادی داعش در درگیری در کوبانی کشته شده اند.

از سه شنبه پیش ۸۹ غیرنظامی، که ۱۹ نفر از آنها کودک بودند، در حملات هوایی دولت سوریه جان خود را از دست داده‌اند .

XS
SM
MD
LG