لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۰

تخریب میراث فرهنگی و تاریخی سوریه در جریان جنگ داخلی


عکس آرشیوی: تصویر ماهواره‌ای که عفو بین‌الملل از مسجد جامع شهر حلب در سوریه منتشر کرد – ۱ مارس ۲۰۱۳ (اسفند ۱۳۹۱)
عکس آرشیوی: تصویر ماهواره‌ای که عفو بین‌الملل از مسجد جامع شهر حلب در سوریه منتشر کرد – ۱ مارس ۲۰۱۳ (اسفند ۱۳۹۱)

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی وابسته به سازمان ملل، یونسکو، می‌گوید بر اساس تصاویر ماهواره‌ای که آن سازمان در اختیار دارد، بخش بزرگی از میراث فرهنگی و تاریخی سوریه بر اثر جنگ داخلی در آن کشور نابود شده است.

یونسکو که این تصاویر را با استفاده از ماهواره‌های خصوصی تهیه کرده، روز سه‌شنبه در ژنو اعلام کرد بیش از ۲۹۰ اثر فرهنگی مذهبی سوریه که در ۱۸ سایت تاریخی بزرگ در سراسر آن کشور قرار دارند، بر اثر ادامه درگیری‌ها یا به کلی نابود شده، یا آسیب‌های جبران ناپذیری دیده‌اند.

شهر حلب در شمال سوریه و دومین شهر بزرگ آن کشور، که پیش از سرایت جنگ داخلی به آن و به دلیل نزدیکی به مرز ترکیه، مرکز فعالیت‌های تجاری و جهانگردی سوریه بود، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که سابقه مدنیت آن به حدود ۷ هزار سال پیش باز می‌گردد.

اما تصاویر ماهواره‌ای که از فاصله ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین برداشته شده، نشان می‌دهند قلعه تاریخی حلب و بازارچه‌های وابسته به آن – که به عنوان میراث بشری در سازمان یونسکو به ثبت رسیده – در اثر ادامه جنگ به «تلی بی‌هویت از خاک» تبدیل شده است.

غارت میراث تاریخی سوریه و تخریب بسیاری از اماکن و مراکز فرهنگی و تاریخی خبر جدیدی نیست، اما گزارشِ اخیر یونسکو، جامع‌ترین پژوهشی است که تا به حال در خصوص میزان و گستردگی آسیب‌های وارده انجام شده است.

فرانچسکو پیسانو رئیس تحقیقات در انستیتوی آموزش و تحقیق وابسته به یونسکو، روز سه‌شنبه گفت اوضاع در سوریه از این لحاظ هم بسیار دردناک و غم انگیز است، زیرا اماکن تاریخی آن کشور در واقع جزئی از میراث بشریت است که با خطر اضمحلال و نابودی روبرو شده است.

بکارگیری تسلیحات سنگین در مناطق شهری از مشخصات بارز جنگ داخلی سوریه است؛ جنگی سه ساله که به کشته شدن بیش از ۲۰۰ هزار نفر و آوارگی داخلی و پناهندگی میلیون‌ها سوری منجر شده است.

XS
SM
MD
LG