لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۹

ظریف: توافق در دسترس است، مذاکره ادامه یابد


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پس از مذاکره با جان کری، با خبرنگاران صحبت کرد

وزیر امور خارجه ایران، خواستار تداوم گفتگوها با شش قدرت جهانی شد و گفت که پیشرفت‌ها آنقدر بوده است که «به رهبران سیاسی‌مان بگوئیم این فرایند ارزش ادامه یافتن دارد.»

محمدجواد ظریف، که در پایان مذاکرات روز سه‌شنبه با خبرنگاران سخن می‌گفت، با اشاره به سخنان آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران مبنی بر نیاز ایران به غنی سازی با ظرفیت ۱۹۰ هزار سو، گفت «این یک تصمیم سیاسی بود و حالا برای رسیدن به توافق، به راه حل نیاز داریم. ضروری است یک تصمیم سیاسی جدی برای آن گرفته شود.»

او البته اضافه کرد این میزان غنی‌سازی «نیاز امروز ایران نیست» و براساس گفته‌های آقای ظریف، ایران قصد دارد تا در آینده به این میزان غنی‌سازی برسد.

پیش از سخنان وزیر خارجه ایران، جان کری نیز به خبرنگاران گفته بود که به طور شفاف به مذاکره‌کنندگان ایرانی گفته است که ۱۹ هزار (سانتریفیوژ) در برنامه هسته‌ای ایران، بسیار زیاد است.

آقای کری با بیان اینکه در مذاکرات پیشرفت‌هایی صورت گرفته است، به خبرنگاران گفت «واضح است که هنوز کارهای زیادی داریم که باید انجام دهیم و هیات‌های ما به سختی در تلاش هستند که به یک توافق جامع دست پیدا کنیم.»

در عین حال، آقای ظریف در گفتگو با خبرنگاران با بیان این که در روزهای گذشته «آمادگی شنیدن را در طرف‌های مقابل» دیده است، گفت «معتقدم راه حل در دسترس است.»

وزیر امور خارجه ایران درباره وضعیت نگارش متن توافق نهایی نیز گفت که پرانتز‌های آن تا حد ممکن حذف شده و از این مرحله به بعد، «متن نیاز به توافق سیاسی دارد.» به گفته وی در صورت دستیابی به تفاهم سیاسی درباره موضوع‌های مهم، متن طی چند روز آماده خواهد شد.

او با توضیح این که اراده سیاسی برای رسیدن به توافق وجود دارد، گفت «احساس می‌کنم هیچ زمانی به اندازه امروز برای رسیدن به راه حل زمان مناسبی نبوده است.»

ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، تلاش می‌کنند در آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای در وین پیش از پایان مهلت تعیین شده ۶ ماهه (۲۹ تیرماه)، به یک توافق جامع بر سر برنامه اتمی ایران برسند.

قدرت‌های جهانی خواستار کاهش توان هسته‌ای ایران و شفافیت برنامه هسته‌ای آن کشور هستند و در مقابل، ایران خواستار لغو تمام تحریم‌های وضع شده علیه خود است.

بر اساس توافق موقت آذر ماه گذشته بین ایران و ۱+۵ که در ژنو سوئیس بدست آمد، در صورتی که طرفین تا ۲۹ تیر به یک توافق جامع و نهایی نرسند، باید برای تمدید مدت توافق برای ادامه گفتگوها، تصمیم‌گیری کنند.

XS
SM
MD
LG