لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۴

مالکان کارخانه پوشاک مقصر حریق مرگبار ۲۰۱۲ بنگلادش


کارگران کارخانه های تولید پوشاک در اعتراض به نبود ایمنی در کارخانه ها دست به تظاهرات زده اند.
داکا
کارگران کارخانه های تولید پوشاک در اعتراض به نبود ایمنی در کارخانه ها دست به تظاهرات زده اند. داکا
پلیس بنگلادش دو مالک و ۱۱ کارمند کارخانه تولید پوشاک را مسئول مرگ ۱۱۱ نفر در جریان آتش سوزی سال ۲۰۱۲ در تولیدی پوشاک، که هولناک ترین سانحه از این دست در بنگلادش بود، قلمداد کرد.

پلیس می گوید بی توجهی محکومین موجب کشته شدن کارکنان تولیدی پوشاک شده است. صنایع تولید پوشاک بنگلادش در دنیا مقام دوم را دارد.

دلاور حسین و همسرش که صاحبان کارخانه تولید پوشاک بودند، و گاردهای امنیتی و مدیران در ارتباط با آتش سوزی محکوم شدند. این نخستین باری است که مقامات بنگلادش در صدد پیگرد قانونی صاحبان کارخانه های تولید پوشاک برآمده اند.

انورالکبیر بابل دادستان کل بنگلادش اعلام کرد ۱۳ نفری که روز یکشنبه گذشته متهم شدند، در صورتی که به رعایت نکردن اصول ایمنی در کارخانه پوشاک واقع در حومه داکا محکوم شوند، ممکن است به حبس ابد محکوم شوند.

آقای بابل می گوید این کارخانه که تولید پوشاک برای مارک های بین المللی از جمله والمارت را در دست دارد، فاقد درهای خروج اضطراری بود. از سوی دیگر، قرار گرفتن آن در یک کوچه باریک به این معناست که هنگام بروز آتش سوزی، مأموران آتش نشانی به آن دسترسی نداشتند: «مدیران و محافظان امنیتی هنگامی که شعله های آتش زبانه می کشید به کارگران گفتند این بخشی از تمرین آمادگی برای آتش سوزی است؛ و با این حرف آنها را به اشتباه انداختند. وقتی صدای آژیر بلند شد، کارگران به جای خروج از کارخانه به سر کار خود برگشتند، ولی مدیران درهای کارخانه را بسته بودند و آنها در آتش گرفتار شدند.

دادگاه روز ۳۱ دسامبر درباره قبول اتهامات وارده و ادامه محاکمه متهمان تصمیم گیری خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG