لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

بحرین چهار خبرنگار آمریکایی را دستگیر کرد


یکی از معترضان شیعه در منطقه سیترا در جنوب منامه، در حال پرتاب سنگ به خودرو نیروهای امنیتی بحرین - ۲۵ بهمن ۱۳۹۴
یکی از معترضان شیعه در منطقه سیترا در جنوب منامه، در حال پرتاب سنگ به خودرو نیروهای امنیتی بحرین - ۲۵ بهمن ۱۳۹۴

برخی شاهدان عینی در بحرین روز دوشنبه گفتند چهار خبرنگار آمریکایی هنگام پوشش خبری پنجمین سالگرد تظاهرات ضد حکومتی سال ۲۰۱۱، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، ضمن انتشار این خبر، به نقل از پلیس بحرین نوشت که این چهار آمریکایی با ویزای توریستی وارد بحرین شده‌اند و متهم به انتشار "اخبار کذب" هستند.

بر اساس این گزارش، یکی از چهار خبرنگار دستگیر شده نیز متهم به دخالت در حمله ماموران پلیس بحرین شده است.

سفارت آمریکا در منامه با صدور بیانیه‌ای گفت، روز یکشنبه از "دستگیری چهار شهروند آمریکایی در بحرین آگاه شده،" اما به دلیل ملاحظات مربوط به حفظ حریم خصوصی آنها، در این باره اظهار نظر نمی‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، هویت این چهار خبرنگار و همچنین نام رسانه‌هایی که این افراد برای آنها کار می‌کنند، هنوز مشخص نیست. با این حال پلیس بحرین گفته است آنها سه مرد و یک زن هستند.

پلیس بحرین در بیانیه‌ای، یکی از چهار روزنامه‌نگار بازداشت شده را متهم کرده که نقاب به صورتش زده و با حضور در شورش "عوامل خرابکار"، به نیروهای امنیتی حمله کرده است. این بیانیه اشاره‌ای به ملیت دستگیرشدگان نکرده است.

تصاویر این خبرنگاران که در منطقه سیترا در حال فعالیت‌های خبری بوده‌اند، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است؛ از جمله تصویر یک زن که در حال صحبت کردن با یک معترض است که نقاب بر صورت دارد. سیترا در جنوب پایتخت، بارها شاهد تظاهرات ضدحکومتی شیعیان بوده است.

به دنبال اعتراضات مردمی سال ۲۰۱۱ موسوم به بهار عربی، اکثریت شیعه بحرین نیز خواستار تضمین حقوق بیشتر از سوی حکومت پادشاهی سنی‌مذهب این کشور بوده‌ است؛ تظاهراتی که با اعزام سربازان عربستانی و اماراتی سرکوب شد.

بحرین میزبان ناوگان پنجم دریایی آمریکا در سواحل جنوبی خلیج فارس است. منامه، به همراه متحد منطقه‌ای خود ریاض، تهران را متهم به تحریک شیعیان بحرین و دخالت در امور داخلی این کشور کرده است.

ایران، ضمن اعلام حمایت از شیعیان بحرینی، اتهام هرگونه دخالت در بحرین را رد می کند. از سوی دیگر، در تحقیقی که با حمایت دولت بحرین صورت گرفت، هرگونه "ارتباط مشخص" میان معترضان شیعه با تهران رد شده است.

به دنبال اعتراضات سال ۲۰۱۱، منامه وعده انجام برخی اصلاحات را داده است؛ اما گاهی شاهد اعتراضات خیابانی، اما در سطحی محدودتر، بوده است. از جمله روز یکشنبه که صدها نفر به مناسبت پنجمین سالگرد اعتراضات ضدحکومتی به خیابان‌ها ریختند.

XS
SM
MD
LG