لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۸

تظاهرات گسترده در بحرین برای آزادی رهبر مخالفان


شیخ علی سلمان دبیرکل حزب وفاق اسلامی، از رهبران اصلی اوپوزیسیون علیه دولت
شیخ علی سلمان دبیرکل حزب وفاق اسلامی، از رهبران اصلی اوپوزیسیون علیه دولت

بازداشت شیخ علی سلمان، انتقاد متحدان و مخالفان حکومت آل خلیفه را به یکسان برانگیخته و از آمریکا تا اتحادیه اروپا، سازمان ملل و ایران، خواستار آزادی او شده‌اند.

مردم بحرین روز جمعه با شرکت در تظاهرات سراسری، خواستار آزادسازی رهبر اوپوزیسیون آن کشور شدند. شیخ علی سلمان، رهبر مخالفان و دبیرکل جامعه اسلامی موسوم به «وفاق»، یکشنبه گذشته از سوی اداره کل تحقیقات جنایی بحرین به دادگاه فراخوانده شد، و روز سه‌شنبه اعلام شد وی برای ادامه تحقیقات، باید هفت روز دیگر در بازداشت بماند.

اتهامات وی تبلیغ برای تغییرات سیاسی در کشور با استفاده از ابزارهای غیرقانونی، تحریک آشکار مردم علیه بخش‌هایی از جامعه، تحریک به زیر پا گذاشتن قانون و هتک حرمت از یک نهاد قانونی (وزارت کشور) عنوان شده است.

رسانه‌های مختلف گزارش داده‌اند حزب الوفاق روز جمعه تصاویری از تظاهرات در نقاط مختلف بحرین و برخورد پلیس برای پراکنده کردن معترضان را روی حساب توئیتر خود گذاشت.

بازداشت شیخ علی سلمان و اوج‌گیری دوباره تظاهرات در بحرین، انتقاد متحدان و مخالفان حکومت آل خلیفه را به یکسان برانگیخته و از آمریکا تا اتحادیه اروپا، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و ایران، خواستار آزادی آقای سلمان شده‌اند.

وزارت کشور بحرین هنوز گزارشی از خشونت یا شورش منتشر نکرده، اما وزارت خارجه در دفاع از بازداشت آقای سلمان گفته این کار به دلایل قانونی انجام شده است. دادستانی اعلام کرده که مدارکی در اثبات اتهامات آقای سلمان به وی ارائه شده، از جمله سخنرانی‌های ضبط شده وی در تبلیغ برای تغییرات سیاسی، فراخوان برای برگزاری تظاهرات غیرقانونی، و تحریک مردم به سرپیچی از قانون.

از شروع ناآرامی‌ها و تظاهرات مردم در سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) برای درخواست اصلاحات در بحرین، ثبات در آن کشور بر هم خورده است.

XS
SM
MD
LG