لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۴

آمریکا به بحرین برای بازداشت رهبر مخالفان شیعی هشدار داد


شیخ علی سلمان، رهبر حزب الوفاق، حزب اصلی مخالفان شیعی بحرین، در منامه با روزنامه نگاران گفت و گو می کند. ۳۰ مارس ۲۰۱۱
شیخ علی سلمان، رهبر حزب الوفاق، حزب اصلی مخالفان شیعی بحرین، در منامه با روزنامه نگاران گفت و گو می کند. ۳۰ مارس ۲۰۱۱

وزارت خارجه امریکا نگرانی عمیق خود را از بازداشت شیخ علی سلمان، رهبر مخالفان بحرین ابراز کرد و هشدار داد که این بازداشت می تواند به تنش های بیشتری بینجامد.

شیخ سلمان، رهبر جامعه اسلامی الوفاق، روز یکشنبه پس از رهبری تظاهراتی در اعتراض به انتخابات ماه نوامبر که حزب او آن را تحریم کرده بود، بازداشت شد. بازداشت او روز سه شنبه به مدت یک هفته دیگر تمدید شد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است:«حزب های مخالفی که از حکومت به صورت مسالمت آمیز انتقاد می کنند نقشی مهم در ایجاد جوامع و دولت های کثرت گرا و همه جانبه دارند».

این بیانیه همچنین می گوید: «ما بیم داریم که چنین اقدامی علیه رهبری ارشد مخالفان آتش تنش ها را تیزتر کند.»

دفتر حقوق بشر سازمان ملل در ژنو نیز پیش تر از احتمال طولانی شدن بازداشت شیخ سلمان ابراز نگرانی کرده بود.

روز پنج شنبه دادستانی عمومی بحرین با انتشار بیانیه ای گفت شیخ سلمان با اتهام نشر عقاید و آرایی به منظور براندازی رژیم و مقام های بحرین تحت بازجویی قرار دارد.

این بیانیه می گوید او را با سخنرانی ضبط شده خودش در کنفرانس عمومی حزب وفاق و نیز با مصاحبه ای تلویزیونی روبرو کرده اند که در آن گفته است به مخالفان در بحرین پیشنهاد شده بود که مانند مخالفان سوریه سلاح به دست گیرند، اما معترضان بحرینی آن را رد کردند.

این بیانیه می گوید شیخ سلمان با حضور وکیلانش تحت بازجویی قرار دارد و مدعی العموم به خانواده او اجازه ملاقات داده است.

بحرین که روابط نزدیکی با آمریکا و بریتانیا دارد از سال ۲۰۱۱ با اعتراض های اکثریت شیعه این کشور روبروست که خواستار اصلاحات قانونی و داشتن نقش های بیشتر در اداره حکومت تحت رهبری سنیان شده اند.

الوفاق در انتخابات نوامبر شرکت نکرد و گفت پارلمان بحرین قدرت کافی ندارد و حوزه های انتخاباتی تحت حمایت مسلمانان سنی حامی حکومت قرار دارند.

از سوی دیگر دادگاهی دربحرین روز چهارشنبه محمد المسکتی، فعال برجسته حقوق بشری را به اتهام شرکت در تجمعی غیرقانونی در سال ۲۰۱۲ به شش ماه زندان محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG