لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

فعالیت «جمعیت الوفاق» بحرین تعلیق شد


یک دادگاه در بحرین روز سه‌شنبه فعالیت‌های «جمعیت الوفاق»، گروه اصلی مخالف در آن کشور، را به مدت سه ماه به حال تعلیق در آورده است.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است حکم دادگاه پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۲ نوامبر (اول آذر) – که الوفاق پیشتر گفته است آن را تحریم خواهد کرد – صادر شده است. پیش از آن دولت بحرین، الوفاق را به نقض قانون و همچنین تخلف از نظامنانه خود متهم کرده بود.

رهبر جمعیت الوفاق – بزرگترین گروه شیعی اپوزوسیون بحرین که در سال۲۰۰۲ میلادی تشکیل شد – حکم دادگاه را اقدامی با انگیزه‌های سیاسی توصیف کرد و گفت آن گروه درباره چگونگی واکنش به این حکم با مشاوران حقوقی خود در تماس است.

الوفاق دو هفته پیش اعلام کرد در انتخابات آتی شرکت نخواهد کرد، زیرا پارلمان قدرت کافی نخواهد داشت، با این حال تعلیق فعالیت‌های خود را «بی‌منطق و غیرمسئولانه» خواند و در بیانیه‌ای گفت به نظر می‌رسد که دولت می‌خواهد «زندگی سیاسی و اجتماعی» مردم بحرین را نابود کند.

الوفاق، که پیوندهای نیرومندی با اکثریت شیعه بحرین دارد، در انتخابات ۲۰۱۰ میلادی (۱۳۸۹ خورشیدی) ۱۸ کرسی از ۴۰ کرسی پارلمان را تصاحب کرد، اما یک سال بعد در جریان سرکوب معترضان شیعه، که خواهان دموکراسی و حقوق بیشتر در آن کشور بودند، از پارلمان بیرون رفت.

بحرین، متحد عربستان سعودی و مرکز ناوگان پنجم دریایی ایالات متحده آمریکا، ایران را به دامن زدن به ناآرامی در آن کشور متهم می‌کند؛ ایران این اتهام را رد می‌کند.

فعالان شیعه بحرینی می‌گویند شیعیان در آن کشور بطور منظم هدف تبعیض‌های سیاسی و اقتصادی قرار دارند. دولت بحرین این اتهام را تکذیب می‌کند.

XS
SM
MD
LG