لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

بحرین: به نیروهای خارجی برای مقابله با تهدیدهای ایران احتیاج است


شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امورخارجه بحرین
شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امورخارجه بحرین

وزیر امورخارجه بحرین می گوید تا زمانی که حاکمان بحرین به این نتیجه برسند که تهدیدهای ایران کاهش یافته است، نظامیان کشورهای همسایه خلیج فارس در این جزیره باقی خواهند ماند.

خالد بن احمد آل خلیفه گفت به حضور نیروهای کشورهای همسایه برای مقابله با آنچه او «کمپین مستمر» ایران در بحرین خواند، نیاز است.

حاکمان سنی بحرین ماه گذشته میلادی از ۱۵۰۰ نظامی از عربستان سعودی و امارات متحده عربی دعوت کردند تا به آنها در سرکوب خیزش مردم شیعه این کشور کمک کنند.

رهبران سنی خلیج فارس از جمله عربستان سعودی بر این عقیده هستند که نا آرامی در بحرین راه را برای نفوذ بیشتر ایران هموار می کند.

وزیر امورخارجه بحرین همچنین روز دوشنبه با جفری فلتمن، معاون وزیرامورخارجه آمریکا در امور خاورنزدیک دیدار و گفتگو کرد. این پنجمین سفر آقای فلتمن به بحرین از زمان آغاز اعتراضات در بحرین در ماه فوریه است.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا این گفتگو را «سازنده» توصیف کرد. او گفت لازم است که دولت بحرین «به حقوق بشر احترام بگذارد.»

جمعیت شیعه بحرین که در اکثریت هستند از ماه فوریه دست به اعتراضاتی علیه دولت زده اند و خواستار آزادی های بیشتر و حقوق برابر شده اند.

مسولان بحرینی می گویند که اعتراضات در کشورشان با حمایت ایران انجام می شود.

تهران استقرار نظامیان سعودی برای کمک به نگه داشتن پادشاهی بحرین و همچنین سرکوب ها در این کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG