لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

دادگاه کانادا درخواست یک تبعه ایرانی برای جلوگیری از استرداد به آمریکا را رد کرد


فرودگاه ونکوور- آرشیو
فرودگاه ونکوور- آرشیو

یک قاضی دیوان عالی «بریتیش کلمبیا» در کانادا، درخواست یک تبعه ایرانی برای جلوگیری از استرداد به آمریکا برای محاکمه به اتهام کلاهبرداری و پولشویی را نپذیرفت.

به گزارش «ونکوور سان» عبود ساری هنگامی که در سال ۱۳۹۸ وارد ونکوور شد تا مراسم تولد خود را با دو فرزندش که در دانشگاه بریتیش کلمبیا تحصیل می‌کردند، جشن بگیرد، در فرودگاه بازداشت شد.

این تبعه ایرانی توسط آژانس خدمات مرزی کانادا به دلیل اینکه کارمند اصلی ماهان‌ایر، یک شرکت هواپیمایی ایرانی بود که تحت قوانین ضد تروریسم کانادا تحریم شده است، بازداشت شد.

به گفته این آژانس، آنها ساعاتی پس از بازداشت ساری متوجه شدند که او به اتهام کلاهبرداری و پولشویی در آمریکا تحت تعقیب است.

در جلسه دادگاه، وزیر مهاجرت فدرال مدت بازداشت او را تمدید کرد تا مشخص شود که با توجه به این اتهامات، ورود این تبعه ایرانی به کانادا قابل قبول است یا خیر. او به قید وثیقه و تحت تدابیر امنیتی از جمله پابند الکترونیکی آزاد است.

قاضی با قبول اینکه نگرانی‌هایی درباره نقض حقوق کنسولی ساری، چگونگی و مدت زمان بازداشت موقت، و سایر جزئیات وجود دارد، گفت که این تخلفات به اندازه کافی جدی نبوده است که مانع توقف روند استرداد او شود.

وکلای ساری در دادگاه استدلال کردند که او پس از بازداشت از حق خود برای دسترسی به سفارت جمهوری اسلامی به‌عنوان یک تبعه ایرانی محروم شده است.

قاضی ضمن پذیرش این استدلال و اشاره به این مشکلات، گفت که این موارد خللی در روند استرداد ایجاد نمی‌کند.

منبع: ونکوور سان

XS
SM
MD
LG