لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

دو آمریکایی به اتهام توطئه برای فروش نفت ایران به ۴۵ ماه زندان محکوم شدند


دو مرد تگزاسی که توسط هیات منصفه‌ای در ایالات متحده در آبان سال گذشته به اتهام تلاش برای فروش نفت ایران، که نقض تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا محسوب می‌شود، و توطئه برای پولشویی مجرم شناخته شده بودند، روز سه شنبه به ۴۵ ماه زندان محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنیو وانگ، ۴۳ ساله، شهروند چینی، و دانیل ری‌لین، ۴۲ ساله، اهل مک‌کینی، تگزاس، از خرداد تا بهمن ۱۳۹۸، با دسیسه همدیگر قصد داشتند از ایران نفت بخرند، منشا آن را پنهان کنند و سپس آن را به پالایشگاهی در چین بفروشند.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که جرم اصلی این دو پولشویی و دور زدن تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران است.

دانیل ری‌لین، رئیس شرکت خصوصی «استک رویالتیز، ال‌ال‌سی» یک شرکت خصوصی مستقر در تگزاس است که حقوق معدنی نفت و گاز را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و گروه‌های سهام خصوصی می‌فروشد.

این دو به همراه سه نفر دیگر در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹ هجری شمسی) در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در پنسیلوانیا متهم شدند. مدارک دادگاه نشان می‌دهد که این دو همدست از آن موقع به بعد به جرم خود اعتراف کرده‌اند.

پیش از این مت اولسن، رئیس بخش امنیت ملی وزارت دادگستری ایالات متحده در بیانیه‌ای گفت: «وزارت دادگستری اقدام کسانی که تحریم‌های آمریکا را نقض می‌کنند و امنیت ملی ما را برای منافع شخصی خود به خطر می‌اندازند، جایز نخواهد شمرد.»

با وجود تحریم‌هایی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سال ۱۳۹۷ - پس از خروج از برجام در سال ۱۳۹۴ - دوباره بر صادرات نفت تهران اعمال کرد، چین تنها واردکننده بزرگ نفت ایران در جهان است.

XS
SM
MD
LG