لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

هشدار صدها فعال صنفی معلمان و کارگری: جان عزیز قاسم‌زاده در زندان لاکان رشت در خطر است


عزیز قاسم‌زاده، سخنگوی کانون معلمان استان گیلان - آرشیو
عزیز قاسم‌زاده، سخنگوی کانون معلمان استان گیلان - آرشیو

صدها تن از فعالان صنفی معلمان و کارگران در بیانیه‌ای هشدار دادند که «جان عزیز قاسم‌زاده در خطر است» و خواهان «مرخصی و یا آزادی» سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان شدند.

عزیز قاسم‌زاده چهارشنبه ۲۰ دی با وجود «در دست داشتن اسناد پزشکی معتبر و تشخیص پزشکان متخصص در خصوص تداوم مرخصی درمانی» به زندان لاکان مراجعه کرد، اما به دلیل موافقت نکردن قاضی زندان با تمدید مرخصی درمانی، «با دستبند» به زندان انتقال یافت.

در بیانیه ۴۴۴ تن از معلمان و فعالان صنفی و کارگری که خطاب به دادستان استان گیلان نوشته شده و شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان روز یک‌شنبه ۲۴ دی آن را منتشر کرده، آمده است، قاسم‌زاده بنا بر «دستور پزشک معالج» باید «به مدت دو هفته با مصرف داروی تجویز شده آزمایش بدهد.»

امضاکنندگان این بیانیه تأکید کرده‌اند که با مخالفت تمدید مرخصی، روند درمانی عزیز قاسم‌زاده متوقف شده و جان او «در خطر است.»

در این بیانیه از دادستان گیلان خواسته شده تا دستور دهد قاضی ناظر زندان با مرخصی سخنگوی کانون صنفی معلمان موافقت کند تا «در روند درمانی او خللی ایجاد نگردد.»

پیشتر، خواهر عزیز قاسم‌زاده اعلام کرده بود که «مقامات قضایی در حالی با ادامه مرخصی درمانی عزیز مخالفت کرده‌اند که او با تشدید بیماری روبه‌رو شده» و بنا بر دستور پزشک، باید «اواخر دی ماه دوباره مورد معاینه و بررسی پزشکی» قرار گیرد، اما «با مخالفت با تمديد مرخصی، روند درمانی‌اش متوقف شده است.»

عزیز قاسم‌زاده، آموزگار و عضو کانون معلمان استان گیلان، با ۲۵ سال سابقه از هشتم شهریور به طور دائم از سوی آموزش و پرورش اخراج شده است.

پیش از این، شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان رشت این معلم زندانی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم کرده و قاسم‌زاده از ۱۹ فروردین سال جاری در زندان لاکان رشت به سر می‌برد.

شرکت در تجمعات صنفی معلمان، سر دادن ترانه در تجمعات اعتراضی و مصاحبه با شبکه‌های خبری خارج از ایران، از مصداق‌های اتهامات مطرح شده علیه عزیز قاسم‌زاده عنوان شده است.

پیشتر، نجات بهرامی تحلیلگر مسائل ایران که پیش از این مدتی معاون روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش بوده، به صدای آمریکا گفته که با وجود کمبود معلم در ایران، جمهوری اسلامی بر اسلامی کردن مدرسه‌ها اصرار دارد.

XS
SM
MD
LG