لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

جمهوری آذربایجان طرح گذرگاه زمینی از طریق ارمنستان را کنار گذاشت


یک مقام ارشد جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه گفت که آذربایجان دیگر علاقه‌ای به ایجاد یک گذرگاه زمینی از طریق ارمنستان به منطقه آذربایجانی نخجوان ندارد و در عوض با همسایه جنوبی خود ایران، وارد مذاکره خواهد شد.

به گزارش رویترز، ایجاد یک گذرگاه بالقوه از طریق ایران، که هم مرز با ارمنستان و جمهوری آذربایجان است، می‌تواند به کاهش تنش‌ها در اطراف ارمنستان جنوبی کمک کند؛ منطقه‌ای که الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان در گذشته از آن به عنوان سرزمین تاریخی آذری یاد می‌کرد.

حکمت حاجی‌اف، مشاور ارشد سیاست خارجی الهام علی‌اف، به رویترز گفت: «جمهوری آذربایجان هیچ برنامه‌ای برای تصرف گذرگاه زنگزور نداشت.»

مشاور ارشد سیاست خارجی علی‌اف گفت: «بعد از اینکه دو طرف در مورد بازگشایی گذرگاه زنگزور به توافق نرسیدند، این طرح جذابیت خود را برای ما از دست داد؛ ما می‌توانیم این کار را با ایران انجام دهیم.»

ایالات متحده آمریکا ضمن اعلام حمایت از ارمنستان در مورد اقدامات نظامی جمهوری آذربایجان در قره‌باغ کوهستانی، بر لزوم حفظ استقلال و تمامیت ارضی ارمنستان تاکید کرده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده، اول مهر، در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت که در گفتگو با نخست‌وزیر ارمنستان ضمن ابراز نگرانی درباره حفاظت از حقوق و امنیت مردم قره‌باغ بر حمایت قاطع از ارمنستان و حاکمیت و تمامیت ارضی آن کشور تاکید کرده است.

XS
SM
MD
LG