لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۰

بجای استفاده از دو عینک؛ ساخت عینک جدید با توانایی تنظیم عدسی


کارلوس مسترنجلو، پروفسور مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه یوتا (راست) و نظم الحسن، دانشجوی دکترا - خالقان "عینک‌های هوشمند"
کارلوس مسترنجلو، پروفسور مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه یوتا (راست) و نظم الحسن، دانشجوی دکترا - خالقان "عینک‌های هوشمند"

پژوهشگران دانشگاه یوتای آمریکا نوعی عینک ساخته اند که به طور اتوماتیک کانون عدسی اش را تنظیم می کند. این برای کسانی که دو عینک استفاده می کنند، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد چون بجای دو عینک رانندگی و مطالعه، تنها بوسیله چشم، یک عینک هر دو کار را می کند.

این پژوهشگران با استفاده از گلیسیرین و با کمک یک دستگاه اندازه‌گیری به وسیله اشعه‌ مادون قرمز، چند مدار الکترونیکی‌، و یک محرک مکانیکی ساخته اند که پوسته‌ پشت لنز را تنظیم می‌کند و برای اینکار تنها ۱۴ میلی ثانیه طول می کشد.

به جای عوض کردن عینک خواندن به عینک برای رانندگی‌، یا عقب و جلو رفتن برای دیدن یک شی‌، این عینک کار تنظیم چشم را انجام می دهد.

کارلوس مسترنجلو، رهبر ‌تیم پژوهشی توضیح داد که این عینک را به چشم می زنید، و همه چیز را همیشه واضح می بینید.

البته این عینک هنوز خیلی بزرگ است، با قاب ضخیم و دسته هایی که شامل باطری و وسایل الکترونیکی‌ است اما پژوهشگران می‌گویند که روی نسخه سبک تر که به عینک معمولی‌ شبیه است، کار میکنند.

از همه چیز بهتر این است که وقتی‌ این عینک‌ها به بازار راه پیدا کنند، مصرف کنندگان قادرند به طور بی‌ سیم، نمره چشمشان را هر وقت که تغییر می‌کند روی آن دانلود کنند.

به گفته پژوهشگران، این عینک با قابلیت فوکوس اتوماتیک، احتمالاً تا سه‌ سال دیگر به بازار می آید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG