لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

اپ بی‌نیازی از عینک برای پیرچشمی وارد بازار می شود


اپ «گلسس آف»
اپ «گلسس آف»

اکثر افراد بالای ۴۰ سال دچار دوربینی یا به اصطلاح پیرچشمی می شوند و برای خواندن از نزدیک به عینک مطالعه نیاز دارند. و اگر از عینک استفاده نمی کنند مجبورند مجله یا کتابشان را از چشمانشان دور بگیرند.

ولی به گزارش فیث لپیدوس، خبرنگار صدای آمریکا، اکنون اپی به بازار آمده که می توانند مغز یک فرد را پرورش دهد تا حروف را واضح تر ببیند.

استفاده از این اپ به نام «گلسس آف» یا به اصطلاح «بدون عینک» کار آسانی نیست و مستلزم نظم است. با این اپ باید حدود دو تا سه ماه، هفته ای سه روز و هر دفعه به مدت ۱۵ دقیقه آموزش دید.

شای نوویک یکی از بنیانگذاران این اپ می گوید این تمرین شما را خسته می کند «باید ۱۵دقیقه تمرین و بعد ۱۵ دقیقه استراحت کنید. خیلی خیلی سخت است ولی اگر به این کار ادامه دهید راحت می شوید. از نیاز به عینک مطالعه فارغ می شوید. که برای بیشتر جمعیت جهان چیزی است که برایشان حیاتی است.»

جودیت شوارتز یکی از مصرف کنندگان این اپ می گوید تمام این سختی ها ارزشش را دارد. او می گوید زندگی با عینک برای او به سادگی غیر قابل قبول و مایه دردسر بود.

خانم شوارتز می گوید وقتی با دوستانش به کافه می رود، بیشتر آنها که ۹ سال از او جوان تر هستند برای خواندن به عینک مطالعه نیاز دارند. «من تنها کسی هستم که پشت میز بدون عینک منو غذا، روزنامه، و یا پیامک هایم را می خوانم؛ بدون نیاز به کمک.»

این اپ از تصاویری استفاده می کند که بخشی از مغز را که مسئول پردازش تصویر است تحریک می کند. این برنامه آموزشی تمرینی است برای مغز تا داده های بصری را سریع تر و بهتر بپردازد. بدین وسیله مغز می تواند تصاویر بیشتری را هم زمان ببیند و ضعیف شدن بینایی را که با پیرچشمی می آید جبران کند.

یوری پولت یکی دیگر از بنیانگذاران اپ «گلسس آف» می گوید ما در واقع با مغزمان می بینیم نه با چشمانمان.

پولت می گوید کاری که آنها با این اپ می کنند ارتباط بین نورون ها است. «ما بازدهی نورون ها را افزایش می دهیم؛ در نتیجه همه چیز سریع تر و با راندمان بیشتر انجام می شود. و با این کار مغز بیشتر می تواند ببینند.»

اپ جدید «گلسس آف» برای برطرف کردن پیرچشمی (انگلیسی)
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

تا کنون حدود یک میلیون مصرف کننده، اپ «گلسس آف» را داونلود کرده اند.

این کمپانی مستقر در اسرائیل تصمیم دارد تا برنامه این اپ را توسعه داده و بهبود بخشد تا حتی برای شاگردان مدرسه، ورزشکاران، و سربازها نیز مورد مصرف قرار گیرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG