لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۷

اتریش می گوید برای نبرد با داعش به بشار اسد نیاز است


سباستیان کورز

وزیرامور خارجه اتریش می گوید غرب برای نبرد با گروه "دولت اسلامی" باید بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و متحدان او ایران و روسیه را در این نبرد دخیل کند.

اکثر کشورهای غربی اصرار دارند که اگر قرار است صلح برقرار شود اسد باید کنار برود، در حالی که ایران و روسیه می گویند او بخشی از راه حل است. این اختلاف نظر موجب شده است کوشش برای پایان دادن به جنگ داخلی چهار ساله به جایی نرسد.

به گزارش رویترز، سباستیان کورتز، که برای دیداری رسمی به ایران رفته است، روز سه شنبه به خبرنگاران در تهران گفت: "ما در این مورد به یک رویکرد مشترک عملگرایانه نیاز داریم، از جمله دخیل ساختن اسد در جنگ علیه ترور دولت اسلامی."

کورتز، در بازتاب اظهارات حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: "به نظر من جنگ با ترور ارجحیت دارد. و بدون قدرت هایی مانند روسیه و ایران ممکن نخواهد بود."

حسن روحانی روز سه شنبه در کنفرانس خبری با رئیس جمهوری اتریش در تهران، از جامعه بین المللی خواست در حالی که مردم سوریه در جنگ کشته می شوند و خانه های خود را ترک می کنند، متوقف کردن خونریزی در این کشور را به جای درخواست های اپوزیسیون سوریه، نظیر برکناری بشار اسد از قدرت، در اولویت قرار دهند.

برخی مقامات اتحادیه اروپا ماه ها بطور خصوصی گفته اند زمان آن رسیده است برای نبرد با دولت اسلامی تماس و ارتباط بیشتری با دمشق برقرار شود.

وزیر امور خارجه اتریش گفت نباید جنایاتی که اسد مرتکب شده است فراموش شود، اما همچنین این واقعیت که در این نبرد ما در یک طرف قرار داریم نباید نادیده گرفته شود.

XS
SM
MD
LG