لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۹

دولت جدید استرالیا می‌گوید اورشلیم را «پایتخت اسرائیل» نمی‌داند


پنی وانگ، وزیر امور خارجه استرالیا
پنی وانگ، وزیر امور خارجه استرالیا

دولت استرالیا روز سه‌شنبه ۲۶ مهر گفت که تصمیم دولت پیشین این کشور در زمینه به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان «پایتخت اسرائیل» را لغو کرده است.

این تصمیم روز سه‌شنبه توسط کابینه نخست وزیر جدید استرالیا، آنتونی آلبانیز گرفته شد. دولت جدید استرالیا می‌گوید که وضعیت این شهر باید با مذاکرات صلح میان اسرائیل و مردم فلسطین حل و فصل شود.

وزیر امور خارجه استرالیا، پنی وانگ نیز با بیان این که استرالیا «دوست همیشگی اسرائیل خواهد بود» گفت که دولتش متعهد به «راه حل دو دولتی» است که در آن دو کشور اسرائیل و فلسطین در مرزهای مورد توافق بین‌المللی همزیستی صلح آمیز خواهند داشت. او اعلام کرد که دولت استرالیا مجدداً در سطح بین المللی برای رسیدن به چنین راه ‌حلی تلاش خواهد کرد.

یک سال پس از آن که رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، دونالد ترامپ، اورشلیم را پایتخت رسمی اسرائیل شناخت، اسکات موریسون، نخست وزیر قبلی استرالیا، دهه‌ها سیاست استرالیا نسبت به خاورمیانه را معکوس کرد و گفت که اورشلیم غربی را به عنوان پایتخت رسمی اسرائیل می‌پذیرد اما سفارت استرالیا را بلافاصله به آن جا منتقل نمی‌کند.

پنی وانگ گفت که تصمیم آقای موریسون باعث فاصله گرفتن استرالیا از جامعه بین‌المللی و نگرانی همسایه‌اش اندونزی شد که اکثریتی مسلمان دارد و از این موضوع ابراز تاسف کرد.

آقای موریسون سرانجام در سال ۲۰۱۸ سفارت استرالیا را از تل‌آویو به اورشلیم منتقل کرد ولی در نهایت ائتلافش در انتخابات سراسری ماه مه ۲۰۲۲ شکست خورد و برای اولین بار در ۹ سال گذشته یک دولت کارگر برسر کار آمد.

سفارت اسرائیل در کانبرا روز سه‌شنبه تعطیل بود و به در خواست رویترز برای اظهار نظر پاسخی نداد.

XS
SM
MD
LG