لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

آنتونی آلبانیز: فروش زیردریایی‌های هسته‌ای آمریکا به استرالیا در «مسیر درست» است


آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا (چپ).
آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا (چپ).

آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا، در آستانه گفت‌وگوهای وزرای دفاع و امور خارجه کشورش با همتایان آمریکایی گفت مطمئن است که فروش زیردریایی‌های هسته‌ای آمریکا به استرالیا در مسیر درستی قرار دارد.

۲۵ قانونگذار جمهوری‌خواه آمریکایی پنجشنبه به جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفتند که طرح فروش سه زیردریایی تهاجمی به استرالیا تحت پیمان موسوم به «اوکوس»، بصورت غیرقابل قبولی باعث تضعیف ناوگان آمریکا خواهد شد، بدون اینکه برنامه مشخصی برای جایگزینی آنها وجود داشته باشد.

به گزارش رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، که برای گفت‌وگوهای سالانه در ایالت کوئینزلند استرالیا هستند، بر پیشرفت در توافق فروش زیردریایی‌های هسته‌ای، امنیت منطقه‌ای، و انرژی پاک تمرکز خواهند داشت.

آقای آلبانیز جمعه در پاسخ به سوالی درباره نامه قانون‌گذاران جمهوری‌خواه به جو بایدن گفت که درباره این توافق «بسیار مطمئن است.»

آمریکا، بریتانیا، و استرالیا در سال ۲۰۲۱ توافق‌نامه دفاعی سه جانبه‌ای را اعلام کردند که براساس آن استرالیا باید فناوری زیردریایی هسته‌ای را از ایالات متحده دریافت کند.

نخست‌وزیر استرالیا گفت که با جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در حاشیه نشست ناتو در لیتوانی در ماه جاری ملاقات کرده است و با «حمایت یکپارچه آنها از توافق مواجه شده است.»

آمریکا، متحد امنیتی اصلی استرالیا است و در ماه مارس با بریتانیا اعلام کرد که ایالات متحده در اوایل دهه ۲۰۳۰ سه زیردریایی هسته‌ای «کلاس ویرجینیا» را به استرالیا خواهد فروخت. در ادامه بریتانیا و استرالیا در دهه بعد نوع جدیدی از زیردریایی را تولید خواهند کرد.

ریچارد مارلز، وزیر دفاع استرالیا
ریچارد مارلز، وزیر دفاع استرالیا

ریچارد مارلز، وزیر دفاع استرالیا، در مصاحبه با تلویزیون «اسکای»گفت که استرالیا موافقت کرده است تا سه میلیارد دلار در تاسیسات زیردریایی آمریکا سرمایه گذاری کند. او در ادامه افزود که به‌رغم چالش‌های موجود در آمریکا، توافق سه‌ جانبه «در مسیر درست» قرار دارد.

آقای مایلز گفت که این توافق برای هر سه کشور سودمند خواهد بود، و منجر به ساخت یک پایگاه صنعتی در کشور می‌شود که به توانایی خالص استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده کمک خواهد کرد.

نگرانی‌های چین

جاه طلبی‌های امنیتی چین در اقیانوس هند و اقیانوس آرام نیز توسط متحدان امنیتی طی دو روز گفتگو مورد بحث قرار خواهد گرفت.

لوید آستین پیش از آغاز نشست گفت: «ما شاهد حضور نگران‌کننده‌ چینی‌ها از دریای چین شرقی تا دریای چین جنوبی، و تا اینجا در جنوب غربی اقیانوس آرام بوده‌ایم و به حمایت از متحدان و شرکای خود برای دفاع در برابر قلدری ادامه خواهیم داد.»

استرالیا در حال تغییر آرایش نیروی دفاعی خود در پاسخ به تقویت نظامی چین است و قصد دارد توانایی حمله دوربرد، تولید موشک داخلی و قابلیت همکاری با آمریکا و دیگر ارتشهای منطقه را افزایش دهد.

آقای آستین در ادامه گفت که گسترش روابط دفاعی، از جمله تلاش برای ادغام ژاپن در ابتکار عمل نیروهای مشترک، مورد بحث قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG