لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۱

سپاه پاسداران به جمع منتقدان طرح هدفمندی یارانه ها پیوست


سپاه پاسداران به جمع منتقدان طرح هدفمندی یارانه ها پیوست
سپاه پاسداران به جمع منتقدان طرح هدفمندی یارانه ها پیوست

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران گفته است مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها را اجرا می کند اما منتقدان دولت می گویند ادامه روند فعلی این طرح به افزایش کسری بودجه و رکود بیشتر در بخش تولید منجر می شود.

بعد از مجلس شورای اسلامی، اکنون نهادهایی مانند سپاه پاسداران نیز به منتقدان طرح هدفمندی یارانه ها پیوسته اند.

در مقابل این منتقدان، مقام های دولت از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها راضی هستند.

چالش دولت و منتقدان برسر ادامه اجرای هدفمندی یارانه ها در شرایطی مطرح شده که ، هدف این طرح، کاهش شکاف طبقاتی و تقویت تولید در ایران بود اما منتقدان می گویند چند ضعف بزرگ وجود دارد که می تواند باعث توقف آن شود.

به گفته منتقدان، دولت برای پرداخت یارانه بیشتر و کسب رضایت شهروندان، بخش های دیگری از بودجه را به اینکار اختصاص داده و حال با کسری بودجه روبروست. معمولا دولت ایران هر سال کسری بودجه دارد و این کسر بودجه جدید ، بدهی دولت را مضاعف کرده است.

همچنین دولت بدلیل کسر بودجه ، سهم ۲۰ درصدی برای بخش صنعت و تولید را پرداخت نکرده است. همین موجب مشکلاتی در بخش های تولید و خدمات شده است بطوریکه، مسولان وزارت بهداشت می گویند بعد از هدفمندی یارانه ها، بیمارستان های دولتی با کسری ۶۰۰ میلیارد تومانی روبرو شده اند.

با افزایش انتقادات از دولت، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران منتقدان را متهم کرده که با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، منافع شان بخطر افتاده است. آقای احمدی نژاد پیش از این هم منتقدان خود در مجلس را به سهم خواهی متهم کرده بود اما اینک، غیر از نمایندگان مجلس، برخی نهاد های دیگر مانند سپاه پاسداران، ساز مخالف را کوک کرده اند. صبح صادق نشریه داخلی سپاه پاسداران، این هفته در مقاله ای به نقد عملکرد دولت در اجرای شتابزده هدفمندی یارانه ها پرداخته و نوشته است:«دولت قرار است ميزان يارانه نقدي خانوارها را افزايش دهد كه با توجه به كسري به وجود آمده در بودجه يارانه نقدي، اين اقدام در سال جاري به صلاح نيست و بهتر است دولت پس از ارائه گزارش جامعي از عملكرد يك ساله اين قانون و رفع نواقص موجود، در سال آينده به اجراي مرحله دوم اقدام كند.»

سال گذشته ، همزمان با آغاز طرح هدفمندی یارانه ها، از سپاه پاسداران و نیروی انتظامی به عنوان بازوهای اجرایی این طرح یاد شد که حتی پلیس و بسیج، مانورهای برای آن در شهرها اجرا کردند.

محمود احمدی نژاد روز گذشته از افراد ثروتمندی که یارانه دریافت می کنند خواسته است انصراف دهند تا دولت او بتواند این یارانه را در اختیار افراد فقیر تر قرار دهد.

تا کنون دولت تایید کرده که سه میلیون خانواده از چرخه دریافت یارانه نقدی حذف می شوند اما غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده مجلس و رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی می گوید تا حدود ۲۰ میلیون نفر از این طرح حذف نشوند، کسری بودجه و مشکلات این طرح ادامه خواهد یافت.

اجرای طرح هدفمندی یارانه ها تا کنون به تورم افسار گسیخته منجر شده است؛ وضعیتی که به گفته کارشناسان، به نظر نمی رسد دولت قادر به مهار آن باشد.

XS
SM
MD
LG