لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

فرانک روبیو رکورد طولانی‌ترین مدت اقامت یک فضانورد آمریکایی در فضا را شکست


فرانک روبیو، فضانورد ناسا، روز دوشنبه بیستم شهریور ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) رکورد طولانی‌ترین مدت اقامت یک فضانورد آمریکایی در فضا را شکست.

به گزارش وب سایت آمریکایی اسپیس، روبیو، که عضو خدمه ۶۹ام ایستگاه فضایی است، در ساعت ۱:۳۹ بعد از ظهر به وقت شرق ایالات متحده در روز دوشنبه (۱۱ سپتامبر) موفق شد رکورد ۳۵۵ روز، ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه‌ای که توسط فضانورد ناسا، مارک وندهی در سال ۲۰۲۲ ثبت شد را بشکند.

روبیو که قرار نیست تا ۲۷ سپتامبر به زمین بازگردد، به زودی اولین آمریکایی و یکی از تنها ۷ نفری خواهد شد که بیش از یک سال را در فضا سپری کرده است.

روبیو در مصاحبه اخیر خود با برنامه صبح بخیر آمریکا شبکه ای بی سی گفت: «این یک افتخار است که بتوانم یکی از افرادی محسوب شوم که قرار است یک سال را در فضا سپری کنند. و مطمئناً این رکورد به زودی دوباره شکسته خواهد شد.»

او گفت: «من فکر می‌کنم این مدت زمان واقعاً مهم است، به این معنا که به ما می‌آموزد بدن انسان می‌تواند چقدر در فضا دوام بیاورد، می‌تواند خود را با شرایط وفق دهد. همانطور که ما آماده می‌شویم تا به ماه بازگردیم و سپس از آن جا به مریخ و ماورای آن در منظومه شمسی، فکر می‌کنم واقعاً مهم است که یاد بگیریم که چگونه بدن انسان خودش را با شرایط جدید تنظیم می‌کند.»

فرانک روبیو در سپتامبر ۲۰۲۲ به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) اعزام شد، قرار بود شش ماه بعدش به زمین بازگردد. با این حال، بازگشت او به زمین به دلیل نقص فنی با تاخیر مواجه شد.

XS
SM
MD
LG