لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

هشدار دو تشکل منتقد حکومت ایران: افزایش ترور دانشمندان در غفلت نهادهای امنیتی


هشدار دو تشکل منتقد حکومت ایران: افزایش ترور دانشمندان در غفلت نهادهای امنیتی
هشدار دو تشکل منتقد حکومت ایران: افزایش ترور دانشمندان در غفلت نهادهای امنیتی

پیکر دانشمند هسته ای ایران که روز چهارشنبه در تهران به قتل رسید، امروز تشییع شد. آیت الله خامنه ای مانند سایر مسوولان جمهوری اسلامی، آمریکا و اسراییل را مسبب ترور مصطفی احمدی روشن معرفی کرده اما دو تشکل منتقد حکومت ایران، در بیانیه های جداگانه ای، ضمن محکوم کردن این ترور، از غفلت نهادهای امنیتی و نظامی ایران در حفاظت از «جان شهروندان» انتقاد کرده اند.

آیت الله خامنه ای در پیامی بمناسبت ترور معاون بازرگانی تاسیسات غنی سازی نطنز، اعلام کرده این ترور با طراحی یا همراهی سرویس های جاسوسی آمریکا و اسرائیل انجام شده است.

امروز مراسم تشییع پیکر مصطفی احمدی روشن و همراه او که صبح چهارشنبه در اثر انفجار یک بمب در منطقه سیدخندان تهران کشته شدند، در تهران برگزار شد. پیش از آیت الله خامنه ای ، مقام های جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند آمریکا و اسراییل در ترور این دانشمند هسته ای نقش دارند.

مقام های آمریکا از جمله هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا این اتهام را رد و ترور دانشمند هسته ای ایران را محکوم کرده اند. خانم کلینتون گفته است: «دخالت هرگونه عمل خشونت آمیز در داخل ایران را انکار می کنم.»

ترور روز چهارشنبه، چهارمین بمب گذاری علیه دانشمندان هسته ای ایران در دو سال اخیر است. مقام های تهران باز کشورهای دیگر را به دست داشتن در این ترور متهم کرده اند اما دو تشکل منتقد دولت: جبهه مشارکت و سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی موسوم به ادوار تحکیم وحدت ، در بیانیه های جداگانه خود ، ضمن محکوم کردن ترور، یادآور شده اند که ضعف نهادهای امنیتی و نظامی را دلیلی بر بروز افزایش این ترور ها می دانند.

محمد صادقی، از اعضای شورای مرکزی ادوار تحکیم وحدت
محمد صادقی، از اعضای شورای مرکزی ادوار تحکیم وحدت

محمد صادقی، عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) گفت ما براین اساس اطلاعیه دادیم چون اعتقاد داریم نهادهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی ایران از حفاظت جان شهروندان ، نخبگان و دانشمندان ایرانی غفلت می کند و به جای آن شاهدیم در دو سال اخیر از هرگونه فشار بر شهروندان کوتاهی نکرده اند.»

وی افزود:«مساله ترور این دانشمند هسته ای را ما محکوم می کنیم و فارغ از اینکه قربانی این ترور چه گرایش و اندیشه ای داشته، به هر حال مرگ یک انسان رخ داده و این از نظر ما محکوم است.»

با این حال، این فعال دانشجویی سابق، تاکید کرد که مقام های امنیتی و نظامی ایران از وظایف اصلی شان که برقراری امنیت برای شهروندان ایرانی است، غافل مانده است.»

جبهه مشارکت در بیانیه خود تاکید کرده است: «نهادهای نظامی و امنیتی بجای تامین امنیت شهروندان، به بازداشت غیر قانونی فرزندان ملت و حبس طولانی آنها مشغول اند.»

ادوار تحکیم وحدت هم در بیانیه اش ، نوشته است:«اشتغال نهادهای نظامی به سرکوب مطالبات مردمی و امنیتی کردن جامعه، این ارگان ها را از وظایف ذاتی خود در صیانت از نخبگان و سرمایه های علمی ، بازداشته است. »

از محمد صادقی، عضو شورای مرکزی ادوار تحکیم وحدت می پرسم، آیا نگارش چنین نامه ای می تواند به تغییر فضای فعلی کمک کند. او در پاسخ گفت:«ما خوشبین هستیم اما نشانه ها چیز دیگری نشان می دهد. در دو روز گذشته، نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان، بجای شنیدن صداهای منطقی، طرح ترور مقابل را مطرح کرده و گفته ما هم می توانیم در اسراییل دست به ترور بزنیم.»

به گفته آقای صادقی، «تا وقتی چنین اندیشه ای در میان مسولان جمهوری اسلامی خریدار داشته باشد، توصیه های دیگر دلسوزان ایران، شنیده نمی شود.»

با اینکه امروز هم آیت الله خامنه ای بر دست داشتن آمریکا و اسراییل در ترور روز چهارشنبه تاکید کرده اما «خبرگزاری دانشجو» وابسته به بسیج دانشجویی، دیروز نوشت سازمان های اطلاعاتی و قضایی ایران هنوز نتوانسته اند اسناد و مدارکی در اثبات ادعای دست داشتن اسرائیل در این ترور ها ارائه کنند.

XS
SM
MD
LG