لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۷

وزیر اطلاعات، مقام های غربی را به «ترور مشابه» تهدید کرد


وزیر اطلاعات، مقام های غربی را به «ترور مشابه» تهدید کرد
وزیر اطلاعات، مقام های غربی را به «ترور مشابه» تهدید کرد

وزیر اطلاعات ایران با متهم کردن آمریکا ، بریتانیا و اسراییل به دست داشتن در ترور دانشمند هسته ای ایران، مقام های این کشورها را ، به «ترور های مشابه» در خاک خود تهدید کرد.

با اینکه این کشورها، ترور چهارشنبه گذشته در تهران را محکوم کرده اند اما حیدر مصلحی گفته «اسرائیل جواب محکمی خواهد گرفت.»

هنوز عوامل ترور هفته پیش در تهران شناسایی نشده، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی می گوید «آمران ترور منتظر اتفاقات مشابه در کشور خودشان باشند.»

چهارشنبه گذشته، انفجار بمبی در تهران به کشته شدن مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی تاسیسات غنی سازی نطنز و فرد همراه او منجر شد.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی ، مسولیت این انفجار را برعهده نگرفته اما در پنج روز گذشته، مقام های جمهوری اسلامی، غرب را به داشتن نقش در این ترور متهم کرده اند.

حیدرمصلحی هم امروز ، بدون ارایه مدرکی، کشورهای آمریکا٬ بریتانیا و اسرائیل را به ترور دانشمند هسته ای متهم کرده است.

حمید مافی، روزنامه نگار مقیم ترکیه معتقد است که وزارت اطلاعات و سایر نهادهای امنیتی سالهاست که بدون ارایه مدرک به دیگران اتهام می زنند. او گفت:«در سال ۸۵ فردی به نام اردشیر حسین پور بطرز مشکوکی در خوابگاه دانشگاه شیراز فوت می کند. رسانه های اسراییلی از مرگ او را به خاطر استشمام گازهای رادیو اکتیو بیان کردند. همان زمان مقامات اطلاعاتی جمهوری اسلامی اعلام کردند دستگاه های امنیتی غربی هیچ امکانی در داخل ایران ندارند اما همین دو سال پیش که ترور دکتر علیمحمدی روی داد، مقام های امنیتی، انگشت اتهام را به سمت اسراییل و سایر کشورها نشانه گرفتند.»

حمید مافی می گوید «اتهام زدن بی سند» رویه وزارت اطلاعات شده است
حمید مافی می گوید «اتهام زدن بی سند» رویه وزارت اطلاعات شده است

مافی افزود:«این یک رویه عادی برای وزارت اطلاعات و حکومت شده است که بدون اسناد و مدارک صحبت کند.»

به عقیده این روزنامه نگار، «وقتی در یک شرایط دشمن زی زندگی می کنید و همه دشواری ها و مشکلات کشور را گردن آن بیاندازی باید یک دشمن فرضی بسازید و این ویژگی جمهوری اسلامی است.»

به عقیده حمید مافی، وزارت اطلاعات ایران از بی نظمی رنج می برد. او گفت:«سیستم اطلاعاتی و امنیتی ایران سازمان یافته نیست. خیلی از کارها موازی کاری در نهادهای دیگر می شود. بخشی از ماموران وزارت اطلاعات در دو سال اخیر تنها به این دلیل که با مقامات دولت همفکر نبودند ، پاکسازی شدند و جای آنها را نیروهای غیر متخصص گرفته است.»

مافی افزود:« من فکر می کنم رفتارهای مقام های ایران، به نوعی رفع مسولیت است. وقتی می گوید علدالمالک ریگی را در هواپیما گرفته اند، چطور نمی توانند قاتل یک دانشمند هسته ای را بازداشت کنند. اکنون، انرژی هسته ای ناموس جمهوری اسلامی شده است؛ چطور نمی توانند از ناموس شان مراقبت کنند؟»

این روزنامه نگار، به دلیل این نابسامانی اشاره کرد:«به نظر من مشکل ناشی از ضعف مدیریت و سرکار آمدن مدیران و افرادی است که شایسته این امور نیستند. فکر می کنند همه چیز را با کار هیاتی پیش ببرند.»

تکذیب غرب

با اینکه در پنج روز گذشته مقام های مهمی از ایران، انگشت اتهام را به سمت کشورهای غربی نشانه رفته اند اما تاکنون این دولت ها ، ترور در ایران را محکوم کرده اند.

همزمان با مقامات بریتانیا، هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه ایران هر گونه اقدام خشونت آميز در ايران را با قاطعيت رد كرد.

مقام های ایران تاکنون بریتانیا ، آمریکا و اسراییل را به دست داشتن در انفجار چهارشنبه در تهران متهم کرده است.

این درحالی است که روز جمعه، رئیس جمهور اسرائیل هم از دخالت عواملی در انفجار اخیر تهران «اظهار بی اطلاعی» کرد.

برغم این تکذیبها، حالا وزیر اطلاعات ایران می گوید این کشورها، «منتظر ترور های مشابه» در خاک خود باشند.

حیدر مصلحی اولین مقامی نیست که در روزهای اخیر از تهدید ترور در کشورهای دیگر می گوید اما او بلندپایه ترین مقامی است که چنین می گوید.

پیشتر، حميدرضا مقدم فر، معاون فرهنگي سپاه گفته بود «دشمنان منتظر پاسخ كوبنده ايران باشند» و دیروز هم ، مسعود جزایری٬ معاون ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد «آمریکا از نحوه مجازات عاملان ترور آزار خواهد دید.»

دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ایران پیش از این در ترور مخالفان سیاسی خود در اروپا نقش داشت اما این اولین بار است که عالیترین مقام امنیتی جمهوری اسلامی از تهدید مقام های دیگر کشورها می گوید.

سه ماه پیش مقام های قضایی آمریکا، سپاه قدس ایران را به طرح ریزی ترور سفیر عربستان در واشنگتن متهم کردند.

ترور چهارشنبه گذشته، چهارمین ترور دانشمندان هسته ای ایران در دو سال اخیر است.

همزمان با ترور هفته گذشته، جبهه مشارکت و سازمان ادوار تحکیم وحدت، به عنوان دو تشکل مخالف دولت، از برخورد های امنیتی با منتقدان در ایران انتقاد کردند و اعلام داشتند غفلت مقام های امنیتی و نظامی ایران موجب افزایش ترور ها شده است.

XS
SM
MD
LG