لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

دادگاه تجدیدنظر احکام زندان صادره علیه اسدالله فخیمی و حوری خان‌پور را تأیید کرد


حوری خان‌پور و اسدالله فخیمی
حوری خان‌پور و اسدالله فخیمی

دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم قطعی پنج سال حبس برای اسدالله فخیمی و سه سال حبس برای حوری خان‌پور را که توسط دادگاه انقلاب اسلامی صادر شده بود، عینا تأیید کرد.

خسرو علی‌کردی، وکیل دادگستری، روز چهارشنبه ۱۸ بهمن با انتشار متن رأی صادره دادگاه، اعلام کرد که شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مجموع حکم هشت سال زندان را برای حوری خان‌پور و اسدالله فخیمی، زوج مدافع حقوق بشر، صادر کرده است.

حکم پنج سال حبس برای فخیمی و سه سال حبس برای خان‌پور، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی صادر شده بود و با تأیید آن در دادگاه تجدیدنظر قطعی شده است.

در رأی صادره دادگاه تجدیدنظر ادعا شده است که این دو فعال مدنی «به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی برای نظام» به این مجازات محکوم شده‌اند.

بر اساس این حکم، اسدالله فخیمی برای اتهام نخست «به تحمل چهار سال» و حوری خان‌پور به «دو سال حبس» محکوم شده و هر یک از این دو فعال مدنی برای اتهام دوم «هر یک به تحمل یک سال حبس با احتساب ایام بازداشت» محکوم شده‌اند.

حکم دادگاه برای حوری خان‌پور و اسدالله فخیمی
حکم دادگاه برای حوری خان‌پور و اسدالله فخیمی

پوران ناظمی، فعال حقوق بشر، پیش از این درباره احکام صادر شده برای حوری خان‌پور و اسدالله فخیمی به صدای آمریکا گفته است: «در این شرایطی که در کشور فقر و فساد و بیچارگی بیداد می‌کند، تعدادی از کسانی که سعی می‌کنند این دردها را کم کنند و به زندانیان کمک کنند، دستگیر می‌کنند و اتهامات بی‌اساس به آنها وارد می‌کنند.»

به گفته ناظمی، فشار نهادهای اطلاعاتی که این روزها توسط جمهوری اسلامی بر فعالان وارد می‌شود «بیش از همه این سال‌ها بوده» و «فرقی هم نمی‌کند فعال محیط زیست باشی، فعال مدنی باشی، یا فعال سیاسی»؛ و
یکی از کارهای حکومت این است که «شاهرگ‌های اقتصادی همه این فعالان را قطع می‌کند.»

XS
SM
MD
LG