لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

خانواده یکتا فهندژ سعدی به صدای آمریکا: بیش از ۵۰ روز از بازداشت او گذشته است


یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی بازداشت‌شده در شیراز
یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی بازداشت‌شده در شیراز

خانواده یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی زندانی در شیراز، از نامشخص بودن وضعیت و همچنین بی‌خبری از شرایط نگهداری او نگران هستند.

مونا فهندژ سعدی، خواهر این شهروند بهائی زندانی، به صدای آمریکا گفت: «بیش از ۵۰ روز از بازداشت خواهرم به دست ماموران اداره اطلاعات شیراز می‌گذرد و در حال حاضر در زندان پلاک ۱۰۰ زندانی است.»

خانم فهندژ سعدی اشاره کرد که خواهرش در این مدت فقط دو مرتبه تماس کوتاه تلفنی با خانواده خود داشته است.

او افزود که به‌رغم پیگیری‌های مکرر خانواده هنوز امکان ملاقات با او فراهم نشده است و در مورد اتهام و وضعیتش هم چیزی به آنها نمی‌گویند.

مونا فهندژ سعدی اضافه کرد که خواهرش در بازداشت‌های قبلی، پس از مدتی ملاقات هفتگی داشت و تماس تلفنی هم تا حدودی برقرار بود و بر خلاف وضعیت کنونی، شرایط تا این اندازه محدود نبود.

یکتا فهندژ سعدی روز ۲۷ آذر در منزل شخصی خود در شیراز بازداشت و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد.

هنوز مقام‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی به دلایل بازداشت و اتهامات وارد شده علیه فهندژ سعدی اشاره نکرده‌اند.

بهائیان، که از بزرگترین اقلیت‌های دینی غیرمسلمان در ایران به شمار می‌روند، از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ به طور سیستماتیک مورد آزار و اذیت قرار داشته‌اند.

بنا بر گزارش سالانه «آزادی مذهبی بین‌المللی» در سال ۲۰۲۲ میلادی که دفتر آزادی‌های مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا آن را تهیه و منتشر کرده، سرکوب، خشونت، تبعیض، و انگ‌زنی اجتماعی جمهوری اسلامی علیه اعضای جامعه بهائی در ایران تشدید شده است.

XS
SM
MD
LG