لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۹

ایران به‌دنبال آزادی اسدالله اسدی؛ دریا صفایی: آمریکا می‌خواهد مانع شود


اسدالله اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی
اسدالله اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به حکم دادگاه بلژیک مبنی بر ممنوعیت انتقال اسدالله اسدی به ایران با تکرار ادعای «بی‌گناهی» او، آزادی «بی قید و شرط» این دیپلمات زندانی را ضروری دانست و همچنین درباره حکم حبس ابد حمید نوری اعلام کرد ایران فعلا برنامه‌ای برای کاهش روابط با سوئد ندارد.

ناصر کنعانی روز دوشنبه سوم مرداد در نشست رسانه‌ای با اشاره به مقررات کنوانسیون ژنو ابراز امیدواری کرد اسدالله اسدی «در پرتو گفت‌وگوها» آزاد شود.

با وجود تصویب لایحه تبادل زندانیان در پارلمان بلژیک، دادگاهی در بروکسل جمعه ۳۱ تیر با صدور حکمی انتقال اسدالله اسدی به ایران را ممنوع اعلام کرد.

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک که مخالف تصویب این لایحه بود، می‌گوید ایالات متحده در تلاش است با درخواست استرداد اسدی به آمریکا از تبادل زندانی میان بلژیک و جمهوری اسلامی ایران جلوگیری کند.

اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۹۷ به ‌اتهام برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق در فرانسه، در حال بازگشت از آلمان به محل سکونت خود در اتریش بازداشت و اوایل فوریه امسال به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

کنعانی همچنین درباره فراخواندن سفیر ایران از استکهلم به تهران پس از حکم دادگاه حمید نوری، گفت که جمهوری اسلامی فعلا «هیچ برنامه‌ای برای کاهش سطح روابط» با سوئد ندارد و سفیر برای «پاره‌ای از مشورت‌ها» فراخوانده شده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه بر تلاش برای متقاعد کردن مقامات سوئد و آزادی حمید نوری تأکید کرد.

پس از برگزاری ۹۳ جلسه دادگاه برای رسیدگی به پرونده حمید نوری (عباسی) با اتهام دست داشتن در اعدام‌های سال ۱۳۶۷ در ایران، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در استکهلم پایتخت سوئد جلسه صدور حکم برگزار شد و نوری به «حبس ابد» و پرداخت غرامت به خانواده‌های اعدام‌شدگان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG