لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

باقر اسدی دیپلمات سابق ایرانی در بازداشت است


باقر اسدی دیپلمات ایرانی ۶۱ ساله ای که در نیویورک و اخیرا در استانبول به عنوان دیپلمات ارشد دولت ایران خدمت می کرده، نیمه ماه مارس(نزدیک یک ماه و نیم پیش) در تهران بازداشت شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که دلیل بازداشت وی روشن نیست. محل نگهداری وی نیز معلوم نیست.

باقر اسدی مدیر گروهی موسوم به دی-۸ در استانبول بود که متشکل از کشورهای در حال توسعه است. آقای اسدی در سال ۲۰۰۳ از سوی کوفی عنان دبیر کل وقت سازمان ملل متحد به عنوان عضو احتمالی پنلی برای بررسی شیوه رفتار و عملکرد جمهوری اسلامی با شهروندان ایرانی انتخاب شد.

گفته می شود که تصمیم و شیوه رفتار اخیر جمهوری اسلامی ممکن است در راستای ایجاد محدودیت های بیشتر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری باشد. احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران در سازمان ملل گفته است که بسیاری از روزنامه نگارانی که طی ماه های اخیر در ایران بازداشت شده اند(از جمله ۱۷ روزنامه نگاری که طی هفته اول ژانویه امسال بازداشت شده اند)، به سبب هراس دولت از این که با رسانه های خارجی مصاحبه کنند، دستگیر شده اند و در حبس به سر می برند.

گفتنی است که باقر اسدی در ژانویه ۲۰۰۴ مقاله ای نوشت که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد و طی آن گرایش خود نسبت به فلسفه اصلاحات محمد خاتمی ابراز کرد. آقای اسدی طی این مقاله نسبت به عواقب منفی احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ ایران هشدار داده بود.

وی در این مقاله همچنین پیش بینی کرده بود که روابط میان محافظه کاران و اصلاح طلبان در ایران با توجه به عدم رعایت موازین حقوق بشر از سوی محافظه کاران، به تیرگی بیشتری گراید.
XS
SM
MD
LG