لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۷

درخواست علنی اسرائیل برای سقوط حکومت اسد


مایکل اورن سفیر اسرائیل در ایالات متحده
مایکل اورن سفیر اسرائیل در ایالات متحده
سفیر اسرائیل در ایالات متحده روز سه شنبه (۱۷ سپتامبر) گفت کشورش خواهان سرنگونی حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است.

مایکل اورن، سفیر اسرائیل در ایالات متحده در مصاحبه ای با روزنامه اورشلیم پست گفته است حتی شکست اسد در برابر شورشیان هم پیمان با القاعده از شرایط کنونی و ائتلاف فعلی دمشق با ایران، دشمن قسم خورده اسرائیل ارجحیت دارد.

اظهار نظر این مقام اسرائیلی در واقع به معنای تغییر موضع علنی اسرائیل در قبال جنگ دو سال و نیمه سوریه است.

با وجودی که این دو کشور که مناسبات خصمانه و دیرینه ای دارند و رویارویی بین دو کشور در طی حاکمیت اسد نیز ادامه داشته است اما اسرائیل هر از گاهی به امید فاصله انداختن بین دمشق و تهران و ستیزه جویان حزب الله تحت حمایت ایران در لبنان در پی برقراری گفتگوی صلح با رئیس جمهوری سوریه برآمده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مدت های طولانی از تلاش برای سرنگونی رئیس جمهوری سوریه اجتناب کرده بود. برخی از مقامات اسرائیل هم اکنون نگران این هستند که شورشیان اسلام گرای سنی افراطی که با اسد می جنگند در نهایت سلاح های خود را به سمت این کشور یهودی نشانه بروند.

در شرایطی که ایالات متحده و جامعه جهانی استفاده نیروهای حکومت سوریه از سلاح های شیمیایی در حومه دمشق را محکوم کرده اند، سفیر اسرائیل در ایالات متحده گفته است پیام اورشلیم این است که اسد باید برود.

آقای اورن در این مصاحبه گفته است «ما همیشه خواهان برکناری و خلع اسد از قدرت بوده ایم، ما همیشه شخصیت های بدی را که تحت حمایت ایران نیستند را به رهبران بدی که مورد حمایت و پشتیبانی ایران هستند، ترجیح داده ایم».

این مقام اسرائیلی همچنین تاکید کرده است سرنگونی اسد ائتلاف سوریه با ایران و حزب الله را تضعیف خواهد کرد و «بزرگترین خطری که اسرائیل را تهدید می کند ائتلاف راهبردی است که از تهران به دمشق و به بیروت کشیده می شود و ما شاهد بودیم که حکومت اسد نقطه عطف این ائتلاف است».

اورن گفته است اسلام گرایان حتی از بقیه شورشیان مخالف اسد تندروتر هستند.
اسرائیل معتقد است که از هر ۱۰ شورشی سوریه ۱ نفر ستیزه جوی سنی است که هدف نهایی آن نابودی اسرائیل است. فرقه علوی اسد به مسلمانان شیعه ایران و حزب الله نزدیک تر هستند.

اورن که یکی از چهره های نزدیک و مورد اعتماد آقای نتانیاهو است در این مصاحبه از راهبرد کشورش برای کمک به سرنگونی اسد حرفی به میان نیاورده است.

نتانیاهو بلندپروازی اتمی ایران را بزرگترین تهدید قلمداد می کند که ثبات اسرائیل و جهان را در معرض خطر قرار می دهد.

اسرائیل که گمان می رود تنها کشور منطقه باشد که به جنگ افزارهای اتمی مسلح است، چندان توجه و تمرکز مستقیم بر خطر سوریه نداشته اما دولتمردان این کشور نگران هستند که اتخاذ سیاست ضعیف و ناکارآمد غرب در قبال اسد به ترغیب ایران کمک خواهد کرد.

همزمان با مطرح شدن حمله نظامی ایالات متحده به سوریه مقامات اسرائیلی با دولتمردان واشنگتن از نزدیک رایزنی کرده اند.

با وجودی که آقای نتانیاهو از دولت خود خواسته است تا در خصومت اسد با شورشیان مداخله نکند اما در عین حال مصرانه از سوریه خواسته است تا سلاح های شیمیائی خود را تحویل دهد.
XS
SM
MD
LG