لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

حمایت اوباما از ادامه دیپلماسی در سوریه


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا عصر سه شنبه ادلۀ خود را درباره متوقف ساختن دولت سوریه در استفاده از سلاح شیمیایی ارائه کرد. وی همچنین به طرزی محتاطانه پیشنهاد روسیه برای رفع بحران سوریه را تائید کرد.

آقای اوباما در سخنرانی ۱۵ دقیقه ای خود برای مردم آمریکا پیشرفتهای دیپلماتیک در روزهای اخیر را «نشانه هایی دلگرم کننده» خواند.

پیشنهاد روسیه این است که سوریه سلاحهای شیمیایی خود را در اختیار سازمان ملل قرار دهد و در عوض آمریکا طرح حمله به سوریه را متوقف کند. رئیس جمهوری آمریکا خوش بینی احتیاط آمیزی نسبت به کارایی پیشنهاد روسیه دارد.

آقای اوباما گفت خیلی زود است که بگوییم این پیشنهاد موفق می شود، در هر توافقی باید به اثبات برسد که رژیم اسد به تعهدات خود پای بند می ماند. اما این پیشنهاد بالقوه می تواند تهدید سلاح شیمیایی را بدون استفاده از زور از میان بردارد.

پیشتر قرار بود آقای اوباما در این نطق کنگره و مردم را به حمایت از اقدام نظامی ترغیب کند اما تحولات دیپلماتیک اخیر، آقای اوباما از قانونگزاران آمریکایی در کنگره خواست تا طرح را فعلا به حالت تعلیق درآورند:‌ «از رهبران کنگره خواستم تا رای گیری درباره طرح اقدام نظامی را به تاخیر اندازند و به دیپلماسی فرصت دهند. روز پنجشنبه جان کری را به ملاقات با همتای روسی اش می فرستم و خود مذاکرات با ولادیمیر پوتین را ادامه می دهم.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود به هر حال فشار نظامی امریکا بر دولت سوریه ادامه خواهد داشت، و اگر اقدامات دیپلماتیک به نتیجه نرسد، آماده واکنش هستیم.
بیشتر سخنرانی آقای اوباما بر این محور بود که باید استفاده از سلاح شیمیایی متوقف شود، حتی با استفاده از زور.

رئیس جمهوری با اشاره به ویدئوهای موجود از قربانیان حمله شیمیایی در روز ۲۱ اوت گفت: شرایط سوریه از بعد از بیست و یکم اوت، و استفاده دولت اسد از گاز سمی علیه مردم آن کشور، تغییر کرده است.

آقای اوباما گفت:‌ «در واقع من از تمامی اعضای کنگره و مردم می خواهم تا ویدئوی حمله شیمیایی را تماشا کنند و بعد بپرسند:‌ این چه دنیایی است که ایالات متحده آمریکا شاهد نقض قوانین بین الملل توسط یک دیکتاتور با استفاده از گاز سمی است و ما رویمان را به طرف دیگر برگردانیم.»
رئیس جمهوری آمریکا گفت «ما می دانیم که حاکمیت اسد مسئول این حمله است و آنچه که در سوریه رخ می دهد خطری است علیه امنیت ملی آمریکا.»

باراک اوباما گفت اگر آمریکا اقدام نکند، این سلاح ها ممکن است دوباره و دوباره مورد استفاده قرار گیرد و دیگر تروریست ها به آنان دست خواهند یافت و از آنها علیه مردم غیرنظامی و سربازان آمریکایی استفاده خواهند کرد.

آقای اوباما گفت هدف از حمله آمریکا از بین بردن توان اسد در استفاده دوباره از سلاح های شیمیایی است. او در بخشی از سخنانش با اشاره به برنامه اتمی ایران، به عنوان متحد سوریه گفت: «سکوت در برابر اقدامات اسد، ایران را جسورتر خواهد کرد.»

آقای اوباما با اشاره به تلاش هایش در چهار سال و نیم گذشته برای پایان جنگ در عراق و افغانستان و بازگرداندن سربازان آمریکایی به این کشور گفت می داند که مردم آمریکا از جنگ خسته اند و در صورت تصمیم به اقدام نظامی در سوریه «این حمله محدود و هدفمند» و برای «تادیب اسد» خواهد بود. او وعده داد که «پای هیچ سرباز آمریکایی بر خاک سوریه نخواهد رسید.»

اوباما در بخشی از سخنانش گفت اصول، اهداف و امنیت ملی آمریکا به سوریه گره خورده است
بسیاری از آمریکاییان، از جمله اعضای کنگره بااین نظر موافق نیستند. در آخرین نظر سنجی ها تقریباً ۶۰ درصد آمریکاییان مورد مطالعه گفته اند مخالف عمل نظامی علیه سوریه هستند.

احتمال تایید حمله نظامی توسط کنگره ضعیف است، اگرچه رهبران ارشد جمهوریخواهان در سنا و مجلس نمایندگان با صدور چنین مجوزی موافق هستند.
XS
SM
MD
LG