لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

پاسخ مدیر گروه مستند بنیاد «روایت فتح» به اصغر فرهادی: مدیون جمهوری اسلامی هستی!


اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۱ جایزه خرس طلایی بهترین فیلم را برای «جدایی نادر از سیمین» گرفت. آرشیو
اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۱ جایزه خرس طلایی بهترین فیلم را برای «جدایی نادر از سیمین» گرفت. آرشیو

ساعاتی پس از انتشار متن اصغر فرهادی، داود مرادیان، مدیر گروه مستند بنیاد «روایت فتح» وابسته به سپاه پاسداران، با انتشار جوابیه‌ای به جنبه‌های مختلف فعالیت‌های این سینماگر ایرانی پرداخت و به نمونه‌هایی از استفاده او از رانت‌های دولتی یا حمایت مقامات حکومتی از آثارش اشاره کرد.

مرادیان پیشتر در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، اصغر فرهادی را هنرمند تیزهوشی که «هم حکومت را دارد و هم بیرون حکومت را» معرفی کرده بود.

اصغر فرهادی، سینماگر نامدار ایرانی و برنده دو جایزه اسکار، به این اظهارات داود مرادیان واکنش تندی نشان داده بود و بیانیه‌ای شدید‌الحن در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اینستاگرم منتشر کرد. اصغر فرهادی که امسال نیز با فیلم «قهرمان» نماینده سینمای ایران در اسکار است، خطاب به داوود مرادیان نوشت: «‌بهانه این نوشته اظهارنظر فردی است که او را نمی‌شناسم و من را هم‌‌زمان منتسب به حکومت و خارج از کشور کرده است. خیلی صریح و روشن بگویم: من از شما بیزارم!»

داود مرادیان به این بیانیه فرهادی پاسخ داده و گفته است: «آقای فرهادی ماهم از شما بیزاریم اما شما حتماً نه از ما نه از هیچ‌کس در جمهوری اسلامی نمی توانی بیزار باشید... شما از موی سر تا نوک پایت مدیون جمهوری اسلامی است ای کودک لوس، محبوب و غرغروی همه دولت‌ها! جمهوری اسلامی که ما برایش می‌میریم، اما شما هم نانش را می خوری هم با فحش دادن به آن برای خود اسکار دست و پا می‌کنی.»

مرادیان نوشته است: «این مطالب را برای روشنگری اذهانی منتشر می‌کند که ممکن است تصور کنند که با حرف‌های اصغر فرهادی، با تیپ اجتماعی و هنری مثل بهرام بیضایی یا ناصر تقوایی مواجه هستند.»

داود مرادیان در بخشی از این جوابیه به همکاری اصغر فرهادی و همسرش با تلویزیون جمهوری اسلامی در عرصه سریال‌سازی اشاره می‌کند. به گفته او، استعدادهای زیادی بودند که دلیل نداشتن «اتصالات یا رانت‌های معمول» موفقیتی در این زمینه نداشتند ولی دریچه سریال‌سازی هیچ گاه برای اصغر فرهادی بسته نبوده است.

داود مرادیان در بخشی دیگر یادآور می‌شود که اصغر فرهادی سینما را با ابراهیم حاتمی‌کیا، شروع کرده است که همقطارانش او را با سنگ حکومتی بودن می رانند. او می‌گوید فیلمنامه «ارتفاع پست» را که حاتمی‌کیا ساخته اصغر فرهادی نوشته است.

مدیر بخش مستند بنیاد روایت فتح در ادامه می‌گوید که سرمایه فیلم «درباره الی» توسط محمود رضوی از نزدیکان شهردار وقت تهران و رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی تأمین شده است.

او با اشاره به جوایز مختلف اصغر فرهادی در جشنواره فیلم فجر، یادآور می‌شود که این جشنواره دولتی همواره نگاه ویژه‌ای به آثار این سینماگر داشته است.

داود مرادیان مدعی شده که در مهرماه ۱۳۹۶، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که اصغر فرهادی نیازی به ارسال فیلمنامه برای دریافت مجوز ندارد، و این امتیازی است که به گفته مرادیان، جمهوری اسلامی تنها برای برخی از فیلمسازان مورد اعتماد از جمله ابراهیم حاتمی کیا و فرهادی قائل شده است.

XS
SM
MD
LG