لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۱

دوباره تعدادی از امدادگران داوطلب در مناطق سیل‌زده از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شدند


تصویری از مناطق سیل زده در خوزستان
تصویری از مناطق سیل زده در خوزستان

چهار نفر از اعضای مؤسسه فرهنگی-اجتماعی «میثاق نصر» که به عنوان امدادگران داوطلب در مناطق سیل‌زده حضور داشتند، از سوی ماموران اطلاعات سپاه در اهواز بازداشت شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، عارف سواری، حسن ساعدی، حسن طرفی و شهاب صیاحی پس از بازداشت در روز چهارشنبه ۲۸ فروردین، به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، در این ارتباط به کمپین گفت: « فعالیت‌های این مؤسسه بیشتر فعالیت‌های فرهنگی، نشر کلیپ‌های شعر به زبان عربی، فعالیت‌های مدنی و در مسئله سیل این مؤسسه همانند کمیته‌های مردمی دیگر، به سیل زدگان کمک و در جمع‌آوری کمک‌ها فعالیت داشته و اعضای این مؤسسه در استحکام سیل‌بندها در مناطق مختلف همراه مردم بوده‌اند».

این اولین بار نیست که در پی حوادث سیلاب اخیر امدادگران داوطلب در خوزستان بازداشت می‌شوند. پیش از این دو نفر از امدادرسان‌های اهل خوزستان به نام احمد کعبی و یعقوب کعبی روز جمعه ۱۶ فروردین، و ۹ نفر از امدادرسان مردمی که برای کمک رسانی به سیل‌زدگان به روستای گوریه رفته بودند در روز یکشنبه ۱۸ فروردین، از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

اواسط فروردین ماه نیز با انتشار فیلمی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان «آژیر خطر سد کرخه»، دادستان عمومی و انقلاب شهر شوش خبر داد فردی که کلیپی را درباره سد کرخه و پخش شدن «صدای عجیبی» از آن منتشر کرده بود، از سوی ماموران پلیس اطلاعات بازداشت و به زندان انتقال یافته است.

این اقدامات مقام‌های قضایی در حالی است که روند امدادرسانی از سوی نهادهای حکومتی با انتقادهای مختلفی مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG