لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

افشاگری صدای آمریکا تایید شد؛ بازداشت فرزندان معاون اول قوه قضائیه به اتهام «فساد»


غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه (سمت راست)، محمدجواد منتظری، رئیس فعلی دیوان عالی کشور (وسط)، محمد مصدق کهنموئی، معاون اول قوه قضاییه
غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه (سمت راست)، محمدجواد منتظری، رئیس فعلی دیوان عالی کشور (وسط)، محمد مصدق کهنموئی، معاون اول قوه قضاییه

رسانه‌ها در ایران خبر بازداشت دو تن از فرزندان معاون اول قوه قضاییه را در پی «سوءاستفاده و فساد اقتصادی» که در روزهای گذشته گمانه‌زنی‌ در مورد آن شدت گرفته بود، تایید کردند.

به ادعای خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به نهادهای امنیتی، دو فرزند معاون اول قوه قضائیه در جریان رسیدگی به پرونده فردی به نام «رستمی صفا» دستگیر شده‌اند. تسنیم از این فرد به عنوان «یکی از ابربدهکاران بانکی» نام برده است.

روزنامه فرهیختگان، وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی نیز در خبری اعلام کرد که این بازداشت‌ها هشت ماه پیش صورت گرفته است. روایت‌های تسنیم و فرهیختگان به گونه‌ای تنظیم شده است تا به مخاطب «فساد ستیز» بودن مقامات ارشد قضایی در جمهوری اسلامی را القا کند.

فساد در دستگاه‌ قضایی جمهوری اسلامی دهه‌هاست که مورد توجه فعالان مدنی و وکلای مستقل قرار دارد و هر از گاهی برخی از موارد آن شکل علنی به خود می‌گیرد. هر بار هم که پرونده‌ای از فسادهای مرتبط با دستگاه قضایی علنی می‌شود به سرعت تبدیل به برنامه تبلیغاتی می‌شود تا از طریق آن «فساد ستیزی» مقامات جمهوری اسلامی تبلیغ شود.

خبر بازداشت فرزندان محمد مصدق کهنموئی، معاون اول قوه قضاییه نخستین بار در برنامه «صفحه آخر» صدای آمریکا افشاگری شد تا اینکه مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، هفته گذشته در نشست خبری خود بدون ذکر نام «از بازداشت ۲ تن از فرزندان یکی از مقامات قوه قضاییه» خبر داد.

خبرگزاری «تسنیم» سرانجام با تایید بازداشت دو پسر این مقام ارشد قضایی مدعی شد این پرونده «هشت ماه پیش مطرح و غلامحسین محسنی اژه‌ای به دلیل ملاحظات آن را به حفاظت قوه قضاییه و اطلاعات سپاه ارجاع داده است.»

بنابر گزارش‌های منتشر شده، در این پرونده «تا کنون ۸ نفر بازداشت شده‌اند» که دونفر از آنها فرزندان معاون اول قوه قضائیه هستند. بنابر ادعای تسنیم رد پای یکی از ابربدهکاران بانکی به نام «رستمی صفا» نیز در این پرونده دیده می‌شود.

پرونده رستمی صفا یکی از «پرونده‌های بزرگ» در دستگاه قضائی بود که مرداد ماه امسال رای آن صادر شد.

بر اساس احکام صادره در این پرونده محمد رستمی صفا به ۱۵ سال حبس تعزیری، محرومیت از هرگونه خدمات دولتی و «رد مال در حق شبکه بانکی کشور» به میزان ۱۸۱ میلیون و ۷۵۴ هزار یورو، ۹۶ میلیون و ۲۷۶ هزار دلار، یک میلیارد و ۵۱۴ میلیون و ۶۹۶ هزار ین ژاپن و ۱۹ هزار و ۴۹۷ میلیارد و ۱۹۲ میلیون و ۶۵۶ هزار ریال محکوم شد.

مهدی رستمی صفا نیز به ۲۰ سال حبس تعزیری و امیرحسین رستمی صفا هم به ۱۲ سال حبس تعزیری و محرومیت از هر گونه خدمات دولتی و مشارکت در «رد مال با محمد رستمی صفا در حق شبکه بانکی» محکوم شدند.

فرزندان محمد مصدق کهنمویی در حالی بازداشت شده‌اند که او در یک دهه اخیر به عنوان «معاون اول دادستان کل کشور در دوره ریاست صادق لاریجانی، معاون حقوقی رئیس قوه قضائیه و رئیس دیوان عدالت اداری در دوره ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه» در قوه قضائیه حضور تاثیرگذاری داشته است.

در دهه‌های اخیر بارها وکلای مستقل و یا زندانیان سیاسی و مدنی از اعمال نفوذ نهادها یا مقامات در پرونده‌ها سخن گفتند و در بسیاری از موارد در دادگاه انتظامی قضات طرح شکایت کردند، اما نتیجه‌ خاصی در پی نداشت.

نمونه پرونده اکبر طبری که برای بیش از یک دهه در سمت‌های ارشد قضایی از جمله معاونت اجرایی رئیس قوه قضاییه بود از جمله پرونده‌های فساد گسترده در سیستم قضایی است که در نهایت نیز با وجود محکومیت در دادگاه، احکامی برای او صادر شد که در اجرای همان احکام نیز از «انعطاف» همکاران سابق خود در قوه قضاییه بهره‌مند است. طبری تا همین چند هفته پیش در مرخصی به سر می‌برد در حالی که زندانیان سیاسی زیادی در زندان‌های جمهوری اسلامی حضور دارند که دهه‌هاست از امکان مرخصی بهره‌مند نشده‌اند.

موضوع پرونده بازداشت فرزندان معاون اول فعلی قوه قضاییه جمهوری اسلامی نیز در روایت‌های رسانه‌های رسمی ایران در چند روز گذشته به موضوعی تبدیل شده که از آن به عنوان نمونه‌ای از «فساد ستیزی» مقامات ارشد قوه قضاییه یاد می‌کنند.

هنوز مشخص نیست که به چه دلیل مقامات قضایی جمهوری اسلامی پس از هشت ماه تصمیم گرفتند تا بازداشت فرزندان معاون اول قوه قضاییه را علنی کنند.

برنامه کامل «صفحه آخر» درباره پولشویی فرزندان معاون اول قوه قضائیه با اجرای مهدی فلاحتی را می‌توانید اینجا ببینید:

صفحه آخر: پولشویی فرزندان معاون اول قوه قضائیه - زباله دانی چهل ساله
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:59:58 0:00

*تیتر و متن این گزارش بازنویسی و اصلاح شده است

XS
SM
MD
LG