لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

ماموران حکومتی به تجمع مالباختگان مقابل دفتر رئیس قوه قضائیه حمله کردند


یکی از تجمع‌های سرمایه‌گذاران و مال‌باختگان شرکت پیش‌فروش «رضایت خودرو طراوت نوین» در قزوین
یکی از تجمع‌های سرمایه‌گذاران و مال‌باختگان شرکت پیش‌فروش «رضایت خودرو طراوت نوین» در قزوین

صدها تن از سرمایه‌گذاران و مالباختگان شرکت پیش‌فروش «رضایت خودرو طراوت نوین» روز سه‌شنبه هفتم شهریور، در مقابل دفتر رئیس قوه قضائیه در تهران در تجمعی که با حمله نیروهای حکومتی مواجه شد، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

خبرگزاری‌ها در ایران در روزهای اخیر از «اختلاس ۳۰ هزار میلیارد تومانی» در پرونده این شرکت با «۳۸ هزار تا ۵۰ هزار شاکی» خبر داده‌اند؛ شاکیانی که مبالغی را برای پیش‌خرید خودرو پرداخته بودند.

وب‌سایت تجارت نیوز نوشت: «کلاه‌برداری شرکت‌های ثبت‌نام خودرو در شهرستان تاکستان در استان قزوین، به یکی از بزرگترین پرونده‌های قضایی روز‌های اخیر تبدیل شده است.»

بر اساس فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تجمع‌کنندگان روز سه‌شنبه در مقابل دفتر غلامحسین محسنی اژه‌ای شعار دادند: «نگاه پشت شیشه – نمی‌خوایم نمی‌خوایم.»

تجمع مال‌باختگان تعاونی رضایت خودروی طراوت نوین در مصلای قزوین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

بر اساس فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، این تجمع با حمله نیروهای حکومتی مواجه شد که با خشونت، معترضان را متفرق کردند. معترضان هم شعار می‌دادند: «بیشرف بیشرف.»

مقام‌های جمهوری اسلامی به برخورد نیروهای حکومتی با مالباختگان در روز سه‌شنبه اشاره نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اعتراض سرمایه‌گذاران و مالباختگان شرکت «رضایت خودرو طراوت نوین» از بیش از دو هفته پیش در شهرهای تاکستان و قزوین شروع شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، یکی از تجمع‌ها روز یکشنبه پنجم شهریور، در مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

یکی از این معترضان به ایلنا گفت: از سال ۹۲، فعالیت خودرویی در استان آغاز شد و در آنجا سرمایه‌گذاری کردیم، مسئولین به عوامل شرکت لوح تقدیر دادند و پشتیبانی کردند و مردم هم بواسطه این اعتماد سرمایه‌گذاری کردند.»

یکی دیگر تجمع‌کنندگان هم گفت: «اگر این شرکت از ده سال پیش فعالیت دارد و غیرقانونی بوده، چرا جلوی آن گرفته نشده» و این پرسش را مطرح کرد که «مدیران شرکت، ماشین‌هایی که به برخی تحویل داده‌اند را از کجا می‌آوردند.»

به گزارش ایلنا، خواسته مالباختگان این بود که «پرداخت اصل پول، نفعی برای آنها ندارد؛ چرا که در چند سال گذشته، اموال خود را برای سرمایه‌گذاری در این شرکت فروخته‌اند و با تورم موجود، اصل پول و یا پرداخت مطابق سود بانکی مفهومی ندارد.»

آنها خواستار «پرداخت مطالبات براساس آخرین قرارداد هستند؛ زیرا با پولی که قبلا با فروش خانه، طلا و سایر اموال پرداخته کرده‌اند، امروز حتی یک ماشین هم نمی‌توانند بخرند.»

مراجع قضایی در استان قزوین اعلام کرده‌اند که مرحله اول فروش یا واگذاری اموال برای پرداخت مطالبات زیر پنجاه میلیون تومان در روزهای آینده آغاز خواهد شد.

البته علی شعبانی، رئیس‌کل دادگستری استان قزوین گفته است که «سودهای پرداختی به صورت قانونی خواهد بود و پرداخت سودهای کلان قابل پذیرش نیست.»

او دو روز قبل، روز سوم شهریور، در یک تجمع معترضان از آنچه «عزم جزم دستگاه قضا برای تملک همه اموال و دارایی‌های مدیرعامل شرکت» نامید، خبر داده بود.

پیش از آن هم، به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محمد صمدی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تاکستان، در روز سوم مرداد، از «بازداشت وابستگان» مدیر شرکت رضایت خودروی طراوت نوین؛ از جمله همسر، برادر و وکیل او، خبر داده بود.

در این ارتباط، ایرنا گفته بود که مدیر شرکت رضایت خودروی طراوت نوین در روزهای گذشته بازداشت شده است و در راستای پرداخت مطالبات شهروندان از این شرکت، تمامی حساب های مدیران شرکت، مسدود شد و آنان ممنوع‌الخروج شدند.

تجارت نیوز در گزارشی نوشت: اشخاصی که ادعای پرداخت سودهای بالا را با معاملات ارزهای دیجیتال و فارکس داشتند، با وعده سود ماهانه ۵ الی ۱۵ درصدی، موفق به جذب بیش از میلیاردها تومان سرمایه تاکستانی‌ها، قزوینی‌ها، تهرانی‌ها و کرجی‌ها شدند.

تجمع اعتراضی صدها دانشجوی دندانپزشکی

گزارش‌ها از تهران حاکی از آن است صدها تن از دانشجویان دندانپزشکی سراسر ایران روز سه‌شنبه در مقابل ساختمان وزارت بهداشت تحصن کردند.

آنها به نحوه برگزاری، اعلام نشدن منابع و تاریخ آزمون صلاحیت بالینی دندانپزشکی اعتراض کردند و خواستار لغو آزمون شدند.

این دانشجویان از بیش از ۴۰ دانشکده دندانپزشکی اقدام به تحصن کردند.

تجمع اعتراضی بیماران دیستروفی عضلانی دوشن

شماری از بیماران دیستروفی عضلانی دوشن همراه با خانواده‌های خود در مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.

آنها خواستار ورود داروی ژن درمانی (الویدیس) شدند.

بیماری دیستروفی عضلانی، نوعی بیماری ژنتیکی پیش‌رونده است که عضلات بیمار را تحلیل می‌برد.

ضعف عضلانی حتی می‌تواند عضله قلب را تحت تاثیر قرار دهد.

دوشن، شایع‌ترین و شدیدترین نوع از بیماری‌های دیستروفی عضلانی است که می‌تواند منجر به معلولیت خیلی شدید و مشکلات تنفسی و مرگ بیمار ‌شود.

XS
SM
MD
LG