لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

جمهوری آذربایجان مسیر تردد زمینی از ایران به ارمنستان را مسدود کرد


آرشیو
آرشیو

در پی مسدود شدن جاده گوریس - قاپان توسط ارتش جمهوری آذربایجان، روز پنج‌شنبه ۴ شهریور، صدها کامیون و اتوبوس مسافربری در مرز ارمنستان و ایران متوقف شدند. بخشی از مسیر ارتباط زمینی بین ایران و ارمنستان در این محدوده از خاک آذربایجان قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری «توران» آذربایجان، پس از مسدود شدن این جاده برخی از ساکنان روستاهای شورنوخ و وروتان تخلیه شدند.

بنا بر این گزارش به نقل از منابع ارمنستانی، مذاکرات با طرف آذربایجانی در مورد باز شدن این جاده قرار بود عصر پنج‌شنبه آغاز شود، اما به شکست انجامید.

در پی وقوع حادثه‌ای در جاده لاچین، شایعاتی مبنی بر آماده شدن طرف آذربایجانی برای کنترل کریدور لاچین در پی داشت. در این حال، گزارش شده است که در نیمه دوم پنج‌شنبه، برق و اینترنت در سراسر قره‌باغ قطع شد. طرف ارمنی بدون توضیح دلایل این امر، از ادامه خاموشی‌ها در روز جمعه نیز خبر داد.

این گزارش‌ها تنش و نگرانی جدی در منطقه قره‌باغ ایجاد کرده است.

در این حال، یک مقام رسمی در ایران، خبر مسدود شدن راه زمینی میان ایران و ارمنستان را «بر اساس اخبار واصله از برخی رانندگان سواری» اعلام کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک روز جمعه ۵ شهریور، با بیان این که «جاده گوریس – قاپان به سمت ارمنستان توسط نیروهای کشور آذربایجان مسدود شد»، عنوان کرد که «گفته شده» مسئولان ایروان با باکو صبح جمعه در این مورد مذاکره می‌کنند.

او بدون اشاره به اقدامات مقامات رسمی جمهوری اسلامی برای بازگشایی جاده مسدود شده، از «مسافران و کامیون‌های حامل کالا» خواست خودشان پیش از رفتن به مرز نوردوز در استان آذربایجان شرقی، «از باز بودن مسیر در ارمنستان اطمینان حاصل کنند.»

در ماه‌های گذشته، بسیاری از شهروندان ایران که بختی برای دریافت واکسن در کشور خود ندارند، برای تزریق رایگان واکسن آسترازنکا به ارمنستان سفر کردند و این موضوع موجب رونق صنعت گردشگری ارمنستان شد. صنعتی که درآمد آن در پی همه‌گیری ویروس کرونا و جنگ ۴۴ روزه این کشور با جمهوری آذربایجان به طرز چشمگیری کاهش یافته بود و این‌ کشور دشوارترین سال اقتصادی خود در قرن ۲۱ را تجربه می‌کرد.

مناقشه بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان پس از برقراری آتش‌بس در ماه اکتبر گذشته ادامه دارد. این دو کشور بارها هم‌دیگر را به «تجاوز به خاک یکدیگر» متهم کرده‌اند و آتش‌بس در موقعیت شکننده‌ای قرار دارد.

خبرگزاری رویترز، ششم مرداد گزارش داد که ارمنستان می‌گوید سه سرباز این کشور در جریان درگیری با نیروهای جمهوری آذربایجان کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG