لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

قصور آرژانتين در پرداخت بدهی‌هايش قطعی شد


اکسل کيت‌سيلوف، وزیر اقتصاد آرژانتین، در کنفرانس خبری در کنسولگری آرژانتين در نيويورک، پس از مذاکرات روز ۸ مردادماه (۳۰ ژوئيه) ۲۰۱۴
اکسل کيت‌سيلوف، وزیر اقتصاد آرژانتین، در کنفرانس خبری در کنسولگری آرژانتين در نيويورک، پس از مذاکرات روز ۸ مردادماه (۳۰ ژوئيه) ۲۰۱۴

اين اقتصاد بزرگ آمريکای لاتين می‌گويد با حسن‌نيت با طلبکاران آمریکايی‌اش مذاکره کرده بود

وزیر امور اقتصادی آرژانتین می‌گوید این کشور از پرداخت بدهی‌های خود باز خواهد ماند.

اکسل کيت‌سيلوف وزیر اقتصاد آرژانتین، روز چهارشنبه ۸ مردادماه (۳۰ ژوئيه) گفت که این کشور آمریکای جنوبی پيش از آن که مهلت پرداخت وام سربرسد، برای رسیدن به توافق با چندین صندوق تامینی نیویورک، با آنها ديدار و گفتگو کرد، اما اين گفتگوها تا نيمه شب به نتيجه نرسيد و شکست خورد. او گفت، آرژانتین «با حسن‌نیت مذاکره کرده بود.»

صندوق‌های تامینی شکایت کرده و بازپرداخت کامل بدهی ۱ ميليارد و ۵۰۰ هزار دلاری آرژانتين را طلب می‌کنند.

درحالی‌ که هیات آرژانتینی در آخرین لحظات در نیویورک مشغول مذاکره بود، قیمت اوراق قرضه آرژانتین ۱۵ درصد بالا رفت، و به سطحی رسيد که در بیش از سه سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

افزايش قيمت اوراق قرضه آرژانتین نتيجه کاهش رتبه اعتباری آرژانتين توسط موسسه رتبه‌بندی «استاندارد اند پور» (S&P) آمریکا است.

در ۱۳ سال گذشته، این دومين باری است که آرژانتين در پرداخت بدهی‌هايش کوتاهی می‌کند.

ماجرا از اين قرار است که آرژانتين با تعدادی از طلبکارانش به توافق رسيده بود که پس از تجديد ساختار بدهی، با آنها مصالحه کند و طلب آنها را، با کسر درصدی اندک، پرداخت کند. بخشی از طلبکاران مصالحه کردند، و پس از توافق قرار بود بازمانده طلب خود را وصول کنند؛ اما صاحبان صندوق‌های تامينی در نيويورک مصالحه نکردند.

بوئنوس آيرس پولی را که در نتيجه مصالحه قرار بود به آن دسته از طلبکارانی که توافقنامه را امضا کرده بودند بپردازد، به بانکی در نیویورک منتقل کرد و قصد داشت طبق جدول زمانی ويژه‌ای بدهی‌هايش را به آنها بپردازد. اما یک قاضی فدرال اجازه اين کار را نداد، چون طلبکارانی که مصالحه نکرده بودند از دست آرژانتين به دادگاه شکايت کرده بودند.

قاضی فدرال در نيويورک گفت، آرژانتين نمی‌تواند تنها به آن دسته از دارندگان اوراق قرضه که با تجدید ساختار بدهی موافقت کرده‌اند پرداخت کند و چيزی به آنها که مصالحه نکرده‌اند نپردازد.

مقامات آرژانتین می‌گويند، اين به معنی آن است که آنها تنها در پرداخت بخشی از بدهی خود کوتاهی کرده کرده‌اند.

کاهش رتبه اعتباری آرژانتين در رتبه‌بندی «استاندارد اند پور» آرژانتين را وادار می‌کند تا بخشی از بدهی‌هايش را رودتر از موعد بپردازد.

XS
SM
MD
LG