لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۷

پنج شهروند بهائی در کرمان به «جریمه نقدی و محرومیت‌های اجتماعی» محکوم شدند


بازداشت شهروندان بهائی
بازداشت شهروندان بهائی

دادگاه انقلاب کرمان، پنج شهروند بهائی را به پرداخت جریمه‌های نقدی و محرومیت‌های اجتماعی محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فواد شاکر ارکانی، شهرام فلاح، بهنام پوراحمدی‌ و پریدخت شجاعی به محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شدند که این حکم به مدت پنج سال تعلیق شده است.

یکتا فلاح هم به پرداخت ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی و یک سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده است.

درباره جزئیات محرومیت‌های اجتماعی این پنج نفر اطلاعاتی منتشر نشده است.

از جمله اتهامات این شهروندان بهایی «برهم زدن امنیت کشور از طریق فعالیت آموزشی یا تبلیغی انحرافی مغایر یا مخل به اسلام» عنوان شده است.

ماموران امنیتی روز ۲۱ تیرماه ۱۴۰۲ ضمن تفتیش منزل و خودروهای این پنج شهروند، برخی از وسایل شخصی آنها را ضبط کرده و آنها را بازداشت کرده بودند.

جلسات دادگاه این شهروندان بهایی در بهمن‌ماه سال گذشته و اردیبهشت سال جاری برگزار شده‌اند.

پایگاه پژوهشی «داده‌های باز ایران» اعلام کرده است از ابتدای استقرار جمهوری اسلامی تاکنون «دست‌کم ۲۲۵ بهایی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.»

شهروندان بهائی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ با محرومیت‌های گسترده‌ای از جمله اخراج از مشاغل دولتی، مصادره اموال، پلمب محل کسب، محرومیت از تحصیل، و تخریب گورستان‌ها مواجه بوده‌اند.

بر پایه گزارش سالانه کمیسیون «آزادی مذهبی بین‌المللی» متعلق به سال گذشته میلادی، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی حکومت اتداویران علیه شهروندان بهائی تشدید شده است.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی هم از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و کارزار جمهوری اسلامی در بازداشت بهائیان ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG