لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

شورای فرهنگی بریتانیا: ارس امیری آزاد و از ایران خارج شد


ارس امیری، دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا
ارس امیری، دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا

ارس امیری، کارمند ایرانی شورای فرهنگی بریتانیا که در تهران بازداشت و به اتهام «جاسوسی» به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود، آزاد شده و به بریتانیا بازگشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات ایران آزادی ارس امیری را تأیید نکرده‌اند، اما حجت کرمانی، وکیل خانم امیری، گفته که دیوان عالی کشور حکم برائت برای موکل او صادر کرده است.

شورای فرهنگی بریتانیا روز چهارشنبه ۲۲ دی در بیانیه‌ای اعلام کرد که درخواست تجدیدنظرخواهی وکیل او در دیوان عالی کشور موفقیت‌آمیز بوده است.

این شورا تأکید کرده است که همیشه اتهامات وارده علیه ارس امیری را رد کرده و مفتخر است که او به عنوان کارشناس برنامه فرهنگی برای این شورا کار می‌کرد.

حجت کرمانی، وکیل ارس امیری در تهران در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس تأیید کرد که خانم امیری آزاد شده و دیوان عالی کشور رأی داده که محکومیت پیشین او به اتهام «جاسوسی» در دادگاه انقلاب اسلامی، بر خلاف موازین شرعی بوده است.

به گفته آقای کرمانی، ارس امیری که در ماه‌های گذشته به دلیل در جریان بودن درخواست تجدیدنظر ممنوع‌الخروج بود، روز دوشنبه تهران را ترک کرد.

ارس امیری کارمند شورای فرهنگی بریتانیا که بارها برای ملاقات با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرده بود، اسفند سال ۹۶، پنج روز بعد از ورود به ایران، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از مدتی در سال ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

او پس از آزادی بار دیگر در شهریور ۱۳۹۷ بازداشت و اردیبهشت ماه سال ۹۸ توسط دادگاه انقلاب به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

وی به‌ دنبال شیوع کرونا در زندان‌های ایران روز ۲۱ فروردین سال گذشته به مرخصی اعزام و اواسط اردیبهشت ماه همان سال به دلیل عدم تمدید مرخصی از سوی قوه قضائیه باردیگر‌ به زندان اوین بازگردانده شد.

در حال حاضر چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی،‌ از جمله جمشید شارمهد، نازنین زاغری، سیامک و باقر نمازی، کامران قادری، ‌مسعود مصاحب، ناهید تقوی و انوشه آشوری - در ایران زندانی، یا در حصر خانگی، و یا ممنوع الخروج هستند.

جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. راب مالی، فرستاده آمریکا در امور ایران، نسبت به سفر هر کسی که در ایران حضور ندارد به آن کشور هشدار داده است و از افراد خواسته است با سفر به ایران خود را به خطر نیاندازند.

XS
SM
MD
LG