لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

انتظار کشورهای عرب خلیج فارس برای مقابله ترامپ با ایران؛ همزمان با استقبال از رفتن اوباما


با اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به خاطر خلق و خوی متفاوت و پیام های توئیتری تندش موجب نگرانی برخی رهبران دنیا شده است، کشورهای عرب خلیج فارس به خاطر سیاست سفت و سخت آقای ترامپ در قبال رژیم ایران از روی کار آمدن او استقبال می کنند.

در حالیکه مقامات بسیاری از کشورهای دنیا با نگرانی به نطق تحلیف آقای ترامپ گوش می دادند، اما کشورهای عرب خلیج فارس نسبت به آن خوشبین بودند. این کشورها، آقای ترامپ را رهبری قدرتمند محسوب می کنند و معتقدند که او نقش واشنگتن به عنوان همتای عمده استراتژیک خود در منطقه خلیج فارس را که به لحاظ امنیت و انرژی برای آمریکا اهمیت دارد پررنگتر خواهد کرد.

همچنین به نظر می رسد عربستان سعودی از خاتمه دوره ریاست جمهوری باراک اوباما خوشحال باشد، چراکه از دید عربستان سعودی، آقای اوباما به امضای توافق هسته ای ایران اهمیت بیشتری می داد تا پشتیبانی از ریاض.

از سویی دیگر نیز، آقای اوباما در سیاست های خود در قبال بحران سوریه، تلاش های کشورهای عرب خلیج فارس برای کمک به مخالفان سوری برای مبارزه با دولت بشار اسد را نادیده می گرفت، دولتی که به خاطر حمایت های ایران و روسیه همچنان پابرجاست.

عبدالرحمان راشد، یک کارشناس ارشد عربستان سعودی درباره پرزیدنت ترامپ می گوید «ظاهر مهم است. آقای ترامپ به نظر کسی نیست که به سمت ایران یا کشور دیگری دست دراز کند. اگر همانطور که می گوید عمل کند، با رونالد ریگان دیگری طرف هستیم، کسی که تمام قدرت های منطقه او را جدی خواهند گرفت. این دقیقا چیزی است که طی هشت سال اخیر کمبود آنرا حس کرده ایم.»

رابطه میان ریاض و واشنگتن در تعادل امنیتی خاورمیانه از اهمیت زیادی برخوردار است. اما این رابطه از زمانیکه، به عقیده عربستان سعودی، آقای اوباما به ریاض پشت کرده و به ایران روی آورده، خدشه دار شده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG