لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

امیر قطر خواستار میزبانی گفتگوها میان ایران و کشورهای عربی شد


شیخ تميم بن حمد آل ثانی، آرشیو
شیخ تميم بن حمد آل ثانی، آرشیو

در تلاشی برای کاهش تنش میان ایران و همسایگانش در خاورمیانه، امیر قطر پیشنهاد داد که کشورش میزبان "گفتگوهای معنادار" میان ایران و کشورهای عربی باشد.

شیخ تميم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، روز دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت به نظر او میان مسلمانان شیعه و سنی اختلافی نیست، اما مناقشات سیاسی میان ایران و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس وجود دارد.

امیر قطر که کشورش یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس است، گفت که روابط قطر با ایران، به "طور پیوسته رو به گسترش و تکامل" است.

او گفت کشورهای منطقه به میانجیگری کسی نیاز ندارند.

امیر قطر همچنین ابراز امیدواری کرد که توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی به حفظ امنیت و ثبات در خاورمیانه کمک کند و خواستار آن شد که تمام منطقه عاری از تسلیحات اتمی شود.

او در عین حال گفت درگیری ها در خاورمیانه خطرناک و تهدیدی واقعی برای صلح و امنیت جهان است.

ایران بر سر بحران های سوریه، عراق و یمن و تحولات داخلی بحرین با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس اختلافات عمده پیدا کرده است و حوادث اخیر در مراسم حج به تنش ها میان ایران و عربستان دامن زده است.

واکنش وزیر خارجه قطر به طرح پوتین در مورد سوریه

وزیر امورخارجه قطر روز دوشنبه گفت که در مورد فراخوان روسیه برای مبارزه با داعش اجماع بین المللی وجود دارد. او اما هشدار داد که طرح ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به ریشه بحران های سوریه که به گفته او بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است، نمی پردازد.

خالد العطیه، در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز همچنین در اظهارات مشابهی با امیر قطر گفت زمان آن رسیده است که کشورهای عرب خلیج فارس و ایران «گفتگوهای جدی» در مورد تمامی مسائل داشته باشند و روابط خود را به حالت عادی بازگردانند.

به گزارش رویترز، اگر چه تمامی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مخالف بشار اسد هستند، اما قطر به خاطر حمایت از شبه نظامیان اسلامگرا در سراسر خاورمیانه از جمله گروه هایی که با دولت سوریه می جنگند، مورد انتقاد قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG