لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

تحلیلگران: محدودیت‌های کرونا در چین تولیدات الکترونیک را دچار وقفه کرده است


گوشی‌های آیفون۱۳ در فروشگاه اپل در شهر پکن، چین - آرشیو
گوشی‌های آیفون۱۳ در فروشگاه اپل در شهر پکن، چین - آرشیو

تحلیلگران و کارشناسان بازار الکترونیک می‌گویند اگر محدودیت‌های مربوط به کرونا در چین ادامه پیدا کند، تولید و ارائه برخی از محصولات «اپل»، و همچنین لپ‌تاپ‌های «دل» و «لنوو» دچار وقفه و تاخیر خواهد شد.

بنا بر این ارزیابی محدودیت‌های ناشی از مقابله با گسترش کوید-۱۹ موجب شده است که تولید کنندگان و مونتاژکنندگان این محصولات کارخانه‌های خود را تعطیل کنند.

به گزارش رویترز تلاش سرسختانه و جدی چین برای جلوگیری از گسترش دوباره کووید-۱۹، موجب بسته شدن بزرگراه‌ها و بنادر شده، کارکنان را بیکار و سرگردان کرده، و کارخانه‌های بی‌شماری را در انتظار تایید دولت برای بازگشایی قرار داده است. اختلالاتی که به باور ناظران در زنجیره‌های تامین جهانی بدون شک تاثیر می‌گذارد.

شرکت پگاترون، تولید کننده قطعات الکترونیکی برای شرکت اپل، این هفته اعلام کرد که کارخانه‌های خود در شهرهای «شانگهای» و «کنشان»، که به گفته کارشناسان زنجیره تامین، دستگاه های آیفون۱۳، سری آیفون اس‌ئی، و سایر مدل‌های قدیمی‌تر را تولید می کنند به حالت تعلیق درخواهد آورد.

تحلیلگران همچنین می‌گویند، شرکت «کوآنتا کامپیوتر اینک»، که حدود سه چهارم از مک‌بوک‌های اپل را در سطح جهان تولید می‌کند، نیز فعالیت‌های خود را متوقف کرده است که می‌تواند تاثیر شدیدتری بر عرضه کالا داشته باشد.

تاثیر نهایی بر زنجیره تامین اپل نامشخص است و به عواملی از جمله مدت زمان ادامه قرنطینه و تعطیلی شهرها بستگی دارد.

به گفته تحلیلگران، این شرکت ممکن است تولیدات خود را به خارج از شانگهای و کنشان، و به کارخانه‌هایی در دیگر نقاط چین مثل «شنژن» که در حال حاضر تحت قرنطینه نیست، منتقل کند.

XS
SM
MD
LG