لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

گزارش‌های متناقض از واردات گوشی‌های اپل به ایران؛ ممنوعیت یا سود ۹۶ درصد


گوشی اپل - آرشیو
گوشی اپل - آرشیو

ممنوعیت واردات محصولات اپل به ایران، بار دیگر با گزارش‌های متناقض رسانه‌های حکومتی خبرساز شد. مقامات جمهوری اسلامی از یک سو می‌گویند «واردات هر نوع گوشی اپل ممنوع» شده است و از سوی دیگر از تخصیص «سود بازرگانی ۹۶ درصد برای همه مدل‌های آیفون» خبر می‌دهند.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، در روز پنج‌شنبه ۱۰ خرداد، «واردات هر نوع گوشی اپل»، حتی «آیفون ۱۳ و پایین‌تر» ممنوع شده است.

در این گزارش به نقل از علیرضا صدری‌خواه، مدیرکل دفتر واردات گمرک، به بخشنامه‌ای تازه اشاره شده که بر اساس آن، از هشتم خرداد «واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل ممنوع» است.

از سوی دیگر، صدری‌خواه گفته «در صورت لغو ممنوعیت ورود توسط مراجع ذی‌صلاح، سود بازرگانی آن به میزان ۹۶ درصد تعیین شده است.»

سند منتشر شده در خبرگزاری تسنیم درباره منوعیت اپل در ایران
سند منتشر شده در خبرگزاری تسنیم درباره منوعیت اپل در ایران

خبرگزاری ایسنا نیز اعلام کرده که «در اجرای ماده ۱۳۸ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی سود بازرگانی تلفن همراه وارد شده در رویه مسافری دو برابر محاسبه می‌شود.»

این رسانه حکومتی همچنین گزارش داده که بر اساس پیگیری‌هایش از سازمان توسعه تجارت، «ممنوعیت آیفون همچنان مربوط به مدل‌های آیفون ۱۴ به بعد است و تغییری در این رابطه ایجاد نشده است.

این در حالی است بر اساس گزارش‌های پیشین، از دو سال قبل گوشی‌های موبایل اپل در «گروه کالایی ۲۷» قرار گرفته و به گفته واردکنندگان، امکان ثبت سفارش آن وجود نداشته است.

پیش از این رضا قرشی، اقتصاددان، در گفت‌وگو با صدای آمریکا مشکل بزرگ اقتصاد ایران را وجود جمهوری اسلامی و باندهای مافیایی آن دانسته است.

XS
SM
MD
LG