لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

بازداشت یک شهروند دوتابعیتی دیگر در کرج توسط سپاه پاسداران در سالگرد مهسا امینی


آرشیو
آرشیو

همزمان با حاکم شدن فضای به شدت امنیتی در ایران در سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس جمهوری اسلامی، خبرگزاری‌های نزدیک به حکومت از بازداشت یک دوتابعیتی دیگر به اتهام آن چه «تلاش برای سازماندهی ناآرامی و خرابکاری» خوانده شد، خبر داده‌اند.

تسنیم، خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، روز شنبه ۲۵ شهریور گزارش داد فردی ناشناس با «چند گوشی هوشمند ... و مبلغ قابل توجهی دلار» توسط اطلاعات سپاه در کرج دستگیر شد.

چندی پیش نیز خبرگزاری فارس، وابسته نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، ادعا کرده بود که وزارت اطلاعات طی «عملیاتی پیچیده و دقیق لیدرهای تجمعات ضد ایرانی» را که در کشورهای مختلف اقدام به فعالیت علیه ایران می‌کردند دستگیر کرده‌اند.

تازه‌ترین مورد بازداشت شهروندان دوتابعیتی در حالی است که جمهوری اسلامی قرار است پنج زندانی دو تابعیتی را بر اساس توافق با ایالات متحده آزاد کند؛ توافقی که شامل آزادی پنج ایرانی بازداشت‌شده توسط ایالات متحده و آزاد کردن ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران است.

در شرایطی‌که جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر ده‌ها شهروند دوتابعیتی و خارجی را عمدتا به «اتهام‌های جاسوسی و امنیتی» دستگیر کرده است، گروه‌های حقوق بشری، جمهوری اسلامی را به «تلاش برای باج‌گیری» از سایر کشورها از طریق «دستگیری به اتهامات امنیتی»، متهم کرده‌اند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در ۱۹ تیرماه ۱۴۰۲ به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که دولت جو بایدن با هدف آزاد کردن آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران، با جمهوری اسلامی «مذاکرات غیرمستقیم» دارد.

جیک سالیوان گفت: «ما به طور غیرمستقیم با ایران تماس داشته‌ایم و هیچ مذاکره مستقیمی بر سر پرونده هسته‌ای یا بازداشت‌شدگان وجود ندارد. ما از این دست گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم در مورد بازداشت‌شدگان داشته‌ایم؛ زیرا این وظیفه ما است که تلاش کنیم شهروندان آمریکایی را به خانه بازگردانیم.»

این مقام امنیتی کاخ سفید گفت: «بنابراین، ما با هر دولتی به هر نحوی که بتوانیم، صحبت می‌کنیم، مانند کاری که با دولت روسیه درباره آمریکایی‌هایی به ناحق بازداشت‌شده انجام می‌دهیم.»

XS
SM
MD
LG