لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۰

غیرنظامیان سوری هدف حملات کور ارتش


عفو بین الملل می گوید شواهدی وجود دارد که به توصیف این گروه حقوق بشری، بیانگر الگوئی از حملات کورکورانه ارتش سوریه علیه غیرنظامیان است.

عفو بین الملل این نظر را امروز، چهارشنبه در قالب گزارشی ارائه داد که بر مبنای تحقیقات اوایل این ماه سازمان در ادلب ، جبل الزاویه و شمال حما تهیه شده است.

داناتلا راورا، مشاور ارشد عفو بین الملل در امور بحرانی می گوید «نیروهای دولتی اکنون به طور مداوم شهرک ها و روستاها را با استفاده از تسلیحاتی بمباران می کنند که مخصوص عملیات جنگی، و فاقد قابلیت نشانه گیری هدف هائی مشخص است. ضمن آنکه می دانند قربانیان این حملات کورکورانه همواره غیرنظامیان هستند».

به گفته وی « از چنین تسلیحاتی هیچگاه نباید در مناطق مسکونی استفاده شود».

راورا که اخیرا پس از دیدار از سوریه بازگشته است گفت «این گونه حملات کورکورانه در حکم جنایات جنگی است».

گزارش می گوید تلفات سنگین ناشی حملات اخیر در نزدیکی بیمارستان ها و یا تلفات در صف های خرید نان ، این شک را به وجود آورده است که اکنون نقاط تجمع غیرنظامیان هدف قرار می گیرد.

عفو بین الملل ضمن تکرار درخواست هائی که از شورای امنیت سازمان ملل متحد برای ارجاع موضوع به دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات بعمل آمده است می گوید فرماندهان سوری در رتبه های پائین و بالا باید بدانند که مسئول شناخته می شوند.

این گزارش در شرایطی منتشر می شود که یک کمیسیون سازمان ملل متحد چند روز پیش هر دو طرف درگیر در بحران سوریه را در حملات رو به گسترش علیه غیرنظامیان مسئول شناخته بود.

کمیسیون می گوید گرچه دولت و نیروهای ضد دولت، مرتکب جنایات جنگی شده اند، دامنه موارد ارتکاب توسط نیروهای مخالف بسیار کمتر از سطحی است که نیروهای دولتی مرتکب شده اند.

سازمان ملل متحد می گوید تاکنون در سوریه بیش از۲۰ هزار کشته ،و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بی خانمان شده اند، و بیش از ۱۵۰ هزار نفر نیز به خارج گریخته اند.

روز سه شنبه اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل متحد از گروهی از آوارگان سوری در یکی از اردوگاه های مستقر در ترکیه در منطقه حتای در نزدیکی مرز سوریه دیدن کرد.

ترکیه، که بیش از ۸۰ هزار آواره سوری را پذیرفته است، در عین حال مقری برای رهبران شورشیان وابسته به ارتش آزاد سوریه و جایگاهی برای گروه های تشکیل دهنده شورای ملی اپوزیسیون سوریه نیز محسوب می شود.
XS
SM
MD
LG