لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

عفو بین الملل: دستگاه قضایی ایران از ارائه خدمات پزشکی به نزار زاکا خودداری می کند


عفو بین‌الملل اعلام کرد که با وجود وخامت حال نزار زاکا، زندانی لبنانی در ایران که به جاسوسی متهم شده است، دستگاه قضایی ایران از ارائه خدمات پزشکی به او خودداری می کنند.

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر روز جمعه با انتشار گزارشی اعلام کرد که آقای زاکا، تاجر و کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات، که از شهریور ماه سال گذشته در ایران در بازداشت به سر می برد، تا کنون دو جلسه کوتاه در محاکمه در دادگاه انقلاب را سپری کرده است.

نزار زاکا که تابستان سال ۹۴ با دعوت شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان رئیس جمهوری ایران برای شرکت در "دومین همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار" به ایران به ایران سفر کرد. چندی بعد رسانه های ایران اعلام کردند که سپاه پاسداران او را به اتهام جاسوسی برای آمریکا دستگیر کرده است.

عفو بین‌الملل در گزارش خود آورده است که آقای زاکا تنها پس از حدود هفت ماه موفق به ملاقات وکیل خود شد. وکیل آقای زاکا با بیان اینکه این تاجر لبنانی به همکاری با دولت‌های متخاصم متهم شده است، به او گفته بود که نتوانسته به طور کامل به پرونده او دسترسی داشته باشد.

عفو بین‌الملل اعلام کرد که آقای زاکا از کمر درد و ناراحتی گوارشی رنج می برد و از نظر جسمی به شدت ضعیف شده است، اما مقامات زندان از دسترسی او به مراقبت‌های پزشکی خودداری کرده‌اند.

این سازمان در ادامه آورده است که پس جلسه ۳۰ دقیقه‌ای محاکمه آقای زاکا در دهم شهریور ماه امسال، به او اعلام شده است که رسیدگی به پرونده او پایان یافته و حکم او ظرف ۱۲ روز اعلام خواهد شد.

سال گذشته و پس از دستگیری نزار زاکا، برخی از رسانه‌های اصولگرا این شهروند لبنانی را که اقامت آمریکا را نیز دارد، مامور سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده معرفی کردند.

XS
SM
MD
LG