لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

عفو بین‌الملل: ایران «فورا» بهنام موسیوند، زندانی سیاسی، را آزاد کند


بهنام موسیوند، فعال مدنی
بهنام موسیوند، فعال مدنی

سازمان عفو بین‌الملل ضمن درخواست آزادی فوری بهنام موسیوند، زندانی سیاسی، اعلام کرد که او «به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری خود در حبس ناعادلانه به سر می‌برد.»

این نهاد حقوق بشری روز چهارشنبه ۷ اردیبهشت در توییتی نوشت، آقای موسیوند «در ۳۰ فروردین، به دلیل امتناع از زدن دستبند و پابند برای دریافت خدمات درمانی خارج از زندان مورد ضرب و شتم مأموران قرار گرفت و از آن زمان در اعتصاب غذا است.»

بر اساس گزارش‌ها، این زندانی سیاسی که در زندان رجایی‌شهر نگهداری می‌شد، پس از اعتراض و اعلام اعتصاب غذا، به زندان اوین و سپس به «اتاق انتهایی بهداری» در شرایط «ایزوله» انتقال یافت؛ شرایطی که آرش صادقی زندانی سیاسی پیشین، آن را «فاجعه بارتر از بهداری زندان رجایی‌شهر» توصیف می‌کند.

آرش صادقی، فعال حقوق بشر که به طور روزانه درباره وضعیت بهنام موسیوند اطلاع‌رسانی می‌کند، سه‌شنبه از انتقال این زندانی سیاسی به بیمارستان «به خاطر وخامت اوضاع جسمانی» خبر داد. او در توییتی نوشت که موسیوند بدون قند و نمک و فقط با آب به اعتصاب غذا ادامه می‌دهد.

به گفته آقای صادقی، «در بیمارستان اعلام شده» که بهنام موسیوند «دچار خونریزی دستگاه گوارش» شده و شرایط جسمانی او «به شدت بحرانی» است.

فشار بر زندانیان سیاسی در زندان‌های مختلف ایران همچنان ادامه دارد. علاوه بر آقای موسیوند، ابراهیم صدیق همدانی نیز در زندان مریوان اعتصاب غذا کرده است. عالیه مطلب‌زاده و نرگس محمدی از حق مرخصی محروم شده‌اند و سهیلا حجاب در پیامی از زندان گفته که رفتار مقامات زندان با او از برخورد با اسرای جنگی هم بدتر است.

XS
SM
MD
LG