لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

عفو بین الملل خواهان لغو مجازات اعدام برای جرایم مربوط به قاچاق مواد مخدر شد


عکس آرشیو: اجرای مراسم اعدام در ایران
عکس آرشیو: اجرای مراسم اعدام در ایران

سازمان عفو بین الملل با اشاره به طرح جدید مجلس شورای جمهوری اسلامی برای اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر از نمایندگان مجلس خواست تا این فرصت تاریخی را برای نجات هزاران نفر در سراسر کشور از دست ندهند.

مجلس شورای اسلامی ایران اخیرا با کلیات طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر موافقت کرده و قرار است بزودی طرح به رای گذاشته شود.

در طرح جدید، مجازات اعدام برای تولید و توزیع مواد مخدر همچنان در نظر گرفته شده است.

سازمان عفو بین الملل و بنیاد عبدالرحمن برومند در بیانیه مشترکی که روز جمعه منتشر شد خواستار برچیدن کلی مجازات اعدام برای جرایم مربوط به مواد مخدر شده اند.

مگدالنا مغرابی معاون خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل می گوید «به جای لغو مجازات اعدام برای جرایم مربوط به مواد مخدر، مسوولان ایران دارند خودشان را برای اتخاذ یک قانون بسیار ناامید کننده آماده می کنند که به ریختن بنزین در ماشین اعدام ها ادامه خواهد داد و جایگاه ایران در جهان را به عنوان یکی از کشورهای صاحب بالاترین میزان اعدام همچنان ثابت نگه خواهد داشت.»

در همین رابطه رویا برومند مدیر اجرایی بنیاد عبدالرحمن برومند نیز گفت «هنوز برای اصلاح این طرح فرصت وجود دارد. قانون گذاران ایرانی باید به صدای منطق گوش فرا داده و یک بار برای همیشه مجازات اعدام را برای جرایم مواد مخدر لغو کنند.»

در این بیانیه آمده بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی ایران، از سال ۱۳۶۷ تا کنون حدود ۱۰ هزار نفر برای جرایم مربوط به مواد مخدر اعدام شده اند.

این بیانیه می افزاید به گفته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال حاضر حدود ۵ هزار نفر برای جرایم مشابه در ایران در انتظار حکم اعدام هستند.

بر اساس قانون فعلی ایران، تولید یا قاچاق بیش از ۵ کیلوگرم بنگ، گراس یا تریاک، و بیش از۳۰ گرم هروئین، مرفین، کوکائین، و مشتقات آنها مجازات اعدام دارد.

در قانون پیشنهادی جدید که قرار است در هفته های آینده به رای گذاشته شود، میزان قاچاق و تولید مواد مخدر مشمول مجازات اعدام افزایش داده شده اما مجازات اعدام برای قاچاقچیان همچنان در قانون وجود خواهد داشت. در صورت تصویب طرح جدید، مجازات اعدام برای تولید و توزیع ۵۰ کیلوگرم بنگ، گراس یا تریاک، و ۲ کیلوگرم هروئین، کوکائین و مورفین در نظر گرفته خواهد شد.

مگدالنا مغرابی می گوید «اگر این قانون درست اجرا شود ممکن است موجب کاهش اعدام ها شود اما همچنان تعداد زیادی را سالانه به سکوهای اعدام می برد، آن هم برای جرایمی که از نظر قانون بین المللی نباید به هیچ عنوان مشمول مجازات اعدام شوند.»

رویا برومند، مدیر بنیاد برومند نیز می گوید «مجازات اعدام یک مجازات بی رحمانه، غیر انسانی و تحقیر‌آمیز است و استفاده از آن تحت هر شرایطی انزجار آمیز است. تصمیم برای مرگ یا زندگی یک انسان نباید به یک معادله ریاضی خشک و زمخت بر اساس وزن موادی که از فرد توقیف شده به دست آمده تقلیل پیدا کند.»

این دو سازمان حقوق بشری در این بیانیه از جامعه جهانی بویژه اتحادیه اروپا خواسته اند تا ایران را تشویق به اصلاح این طرح و لغو مجازات اعدام برای همه جرایم مربوط به مواد مخدر کند.

سازمان عفو بین الملل با همکاری بنیاد برومند تعداد اعدام ها در ایران را ثبت می کند و از تاریخ ۴ مرداد ۱۳۹۶ این دو نهاد ۳۱۹ مورد اعدام را در سال جاری ثبت کرده اند که ۱۸۳ مورد آن مربوط به جرایم مواد مخدر بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG