لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

سازمان عفو بین‌الملل خواهان آزادی فوری و بی‌قیدوشرط توماج صالحی شد


توماج صالحی - آرشیو
توماج صالحی - آرشیو

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه در رشته پیامی در توئیتر، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط توماج صالحی، رپر معترض ایرانی، شد.

این سازمان در رشته توییتی، نوشت، «مقامات جمهوری اسلامی ایران باید فورا و بدون قید و شرط توماج صالحی، هنرمند رپ مخالف را که تنها به دلیل استفاده از حق آزادی بیان خود بازداشت شده است، آزاد کند.»

این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر همچنین تأکید کرده است که آقای صالحی «در آهنگ‌های خود علیه سرکوب، فساد، فقر و مصونیت (حکومت) صحبت کرد و خواستار پاسخگویی شد.»

عفو بین الملل به گزارش‌هایی اشاره کرده که بر اساس آنها، ۱۲ تن از نیروهای امنیتی توماج صالحی را در حدود سیزدهم سپتامبر، برابر با ۲۲ شهریور، در خانه‌اش بازداشت کرده‌اند و به مکانی نامعلوم انتقال داده‌اند.

توماج صالحی چند روز پیش از دستگیری در حساب توییتر خود نوشته بود که ممکن است به‌زودی دستگیر شود.

اقبال اقبالی دایی توماج صالحی پیشتر با تایید خبر بازداشت این رپر ایرانی، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «حکومت اسلامی نمی‌تواند صدای اعتراض جوانان دگراندیش را تحمل کند.»

وی سه روز پس از دستگیری توماج نیز در یک پست اینستاگرامی با عنوان «صدای توماج باشیم، همان‌گونه که او صدای ما بود»، از مدافعان آزادی خواست با هم‌خوانی آهنگ «سوراخ موش» در معابر عمومی و پخش آن از گوشی‌های تلفن خود، از این هنرمند زندانی حمایت کنند.

از توماج صالحی تاکنون چند اثر منتشر شده است. به‌تازگی ترانه او با عنوان «سوراخ موش بخر» به انتقاد از حامیان حکومت جمهوری اسلامی اشاره مستقیم داشت و در آن آمده است:‌ «ژورنالیست بازاری، مخبر دوزاری، هنربند درباری، سوراخ موش بخر؛ مأمور، معذور، از بالا دستور، جلاد مجبور، سوراخ موش بخر؛ سوپاپ اطمینان، منسوب بی‌اختیار، اصلاحطلب حزب باد، سوراخ موش بخر؛ صادراتی، نایاکی، زیرو رو کش، چارتایی، بده هرچی دلار داری سوراخ موش بخر…»

XS
SM
MD
LG